70. rocznica krwawej niedzieli wołyńskiej
admin 2013-07-10
W środę, 10 lipca 2013 r. o godzinie 11.00 w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyło się otwarcie wystawy pt. Rzeź Wołyńska oraz towarzysząca mu konferencja naukowa pt. Zagłada ludności wschodnich województw II RP w latach II wojny światowej dokonana przez ukraińskich nacjonalistów - w 70. rocznicę krwawej niedzieli wołyńskiej.
Głównymi organizatorami tych wydarzeń były Muzeum Armii Krajowej oraz Samorząd Województwa Małopolskiego i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.
Otwarta wystawa ukazuje na 16 planszach genezę, przebieg oraz skutki "Rzezi Wołyńskiej" i oparta została na materiałach z Muzeum AK, IPN, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, zbiorów Leona Popka i Ewy Siemaszko, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wołyń, Studium Polski Podziemnej, Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Jej autorami są dr Marcin Spórna, Piotr Maria Boroń, dr Piotr Wierzbicki, dr Przemysław Wywiał i dyr. Tadeusz Żaba.
Wystawa czynna będzie do końca sierpnia 2013 r.
Uroczystego otwarcia ekspozycji czasowej dokonał Ppłk Kazimierz Kemmer prezes Fundacji Muzeum Historii AK wraz z p.o. Dyrektora Muzeum AK Tadeuszem Żabą. Krótkie przemowy wygłosił Ppłk Kemmer, dyrektor Tadeusz Żaba, Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego i Rady Muzeum AK Kazimierz Barczyk.
Następnie rozpoczęto konferencję od wystąpienia Dr. Marka Lasoty Dyrektora Oddziału IPN w Krakowie, którą prowadzili Prof. dr hab. Grzegorz Mazur (UJ) i Dr Piotr Wierzbicki (Muzeum AK).
Kolejno referaty wygłosili Ks. Prof. dr hab. Józef Marecki z Uniwersytetu Jana Pawła II i IPN, przedstawiając genezę wydarzeń 1943 r. potem Prof. dr hab. Andrzej Zięba z Uniwersytetu Jagiellońskiego postawił pytanie dotyczące przyczyn ludobójstwa dokonanego na Wołyniu w 1943 r., a Prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego przeanalizował zagadnienie Rzezi Wołyńskiej w odniesieniu do całokształtu popełnionych wobec narodu polskiego zbrodni w czasie II wojny światowej. Po krótkiej przerwie głos zabrał Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Kustosz Pamięci Narodowej, ukazując męczeństwo kapłanów na ziemiach wschodnich w oparciu o teksty źródłowe, zaś Dr Lucyna Kulińska z Wydziału Humanistycznego AGH, pokazała rozmiar strat i zasięg terytorialny ludobójczych działań nacjonalistów ukraińskich wykorzystując najnowsze dane archiwalne. Z kolei Red. Tadeusz Płużański rozwinął w swym wystąpieniu tematykę wybiórczej pamięci o wydarzeniach na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w 1943 r. Dr Piotr Wierzbicki z Muzeum AK, jako ostatni referent przedstawił materiały z wystawy stałej w Muzeum AK mówiące o Rzezi Wołyńskiej i nawiązał do nowo otwartej wystawy o tej tematyce, zakończył tym samym część obrad przeznaczoną na referaty i rozpoczął dyskusję. Wzięli w niej udział wszyscy obradujący wraz z gośćmi.
Zasadniczą konkluzją obrad było podkreślenie potrzeby zwiększenia starań na rzecz upowszechniania wiedzy o ludobójstwie wołyńskim w podręcznikach i literaturze szkolnej. Sesję zamknęli Mjr. adw. Ryszard Brodowski oraz Ppłk Kazimierz Kemmer wraz z Dr. Piotrem Wierzbickim, który w imieniu Dyrekcji Muzeum podziękował wszystkim uczestnikom i gościom za udział w uroczystościach otwarcia wystawy i samej konferencji, zapewnił jednocześnie, że materiały z niej zostaną opublikowane.
Następnie uczestnicy i prelegenci wraz z władzami samorządowymi udali się na Mszę Św. w intencji Ofiar ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich RP, którą o godzinie 17.30 w katedrze na Wawelu odprawił Biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.
**********
***********