70. rocznica zakończenia II wojny światowej
admin 2015-05-08
W tym roku przypada okrągła rocznica zakończenia największego konfliktu zbrojnego, jakiego doświadczył świat. W ramach obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się w Krakowie liczne wydarzenia, m.in. w przeddzień święta, 7 maja, w siedzibie Muzeum Armii Krajowej odbyło się uroczyste spotkanie z kombatantami zorganizowane przez Radę Muzeum Armii Krajowej. 8 maja odbyły się oficjalne uroczystości na cmentarzu Rakowickim, przy Pomniku Armii "Kraków", na które zapraszali Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego i Prezydent Miasta Krakowa.
Druga część tego wydarzenia miała miejsce w siedzibie Muzeum AK. W trakcie jej trwania zostały wręczone przez Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego i Przewodniczącego Rady Muzeum AK Kazimierza Barczyka Złote Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski - odznaczeni zostali Panowie Edward Szczęśniak i Juliusz Langer, Srebrne Odznaki Honorowe dla Panów Józefa Marka i Tomasza Otrębskiego oraz Kombatancki Krzyż pamiątkowy -"Zwycięzcom", który otrzymał Pan Stanisław Poradowski. Za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych odznaczony został Pan por. Władysław Zawadzki.
Obchody rocznicowe zostały uwieńczone poprzez oficjalne otwarcie wystawy zdjęć "Ile Polski w szkockiej... mgle. Życie codzienne żołnierzy 1 korpusu PSZ". Na wystawę składa się około 300 fotografii wykonanych przez pochodzącego z Krakowa żołnierza Karola Bieniaka, który służył w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Zdjęcia rozmieszczone są w przestrzeni muzealnego dziedzińca i podzielone na odpowiednie kategorie: "koszary", "sprzęt i umundurowanie", "sport i rozrywka", "kobiety i portrety", "turystyka i architektura" oraz "religia i uroczystości". Niektóre tematy znajdują swoje rozwinięcie w gablotach z eksponatami. Jedna z nich poświęcona jest sylwetce gen. Tadeusza Komorowskiego ps. "Bór".
Wystawę otworzył dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie Janusz Mierzwa mówiąc m.in. "8 maja świętujemy rocznicę bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Od tego roku dzień ten jest obchodzony jako Narodowy Dzień Zwycięstwa. Victoria ta miała jednak raczej gorzki smak. Polacy pozbyli się jednego okupanta, ale w jego miejsce przyszedł drugi. Szczególnie dotkliwie odczuli to ci, dla których hołdem jest nasze Muzeum - żołnierze Armii Krajowej."
Kuratorami wystawy są Liliana Kaczor i Piotr Makuła.
Wystawę można oglądać do 30 września br. na dziedzińcu muzealnym. Przy tej okazji chcielibyśmy już teraz bardzo serdecznie zaprosić na Noc Muzeów, która odbędzie się 15 maja, w trakcie której, na tę jedna noc, wystawa otrzyma całkiem nowy, mulitmedialny wymiar... Szczegóły wnet na naszej stronie i na fb.