Akowcy

admin 2015-01-28

28 stycznia odbyło się pierwsze w 2015 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Jana Karskiego, na którym zaprezentowano film pt. "Akowcy" w reż. Krzysztofa Nowaka-Tyszowickiego. Gościem wydarzenia był Jan Gałuszka ps. "Mizerny", który w okresie II wojny światowej służył w Oddziale "Jędrusiów".

Spotkanie nawiązywało do 70. rocznicy rozwiązania Armii Krajowej, która miała miejsce 19 stycznia 1945 roku. Przed projekcją Jan Gałuszka opowiedział o swoich przeżyciach z czasów II wojny światowej jak np. wstąpienie do oddziału partyzanckiego oraz o wydarzeniach powojennych, których był świadkiem. Opowieść "Mizernego" wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy skutkiem czego projekcja filmu opóźniła się z powodu długiej i wyczerpującej dyskusji podczas, której pan Jan Gałuszka starał się odpowiadać na wszystkie pytania.

Film "Akowcy" pokazuje przede wszystkim fenomen jakim było masowe zaciąganie się Polaków w szeregi AK. Twórcy filmu przedstawili nie tylko najważniejsze wydarzenia z czasów istnienia Armii Krajowej, ale także zwrócili uwagę na przedwojenne życie późniejszych konspiratorów. W przeprowadzonych wywiadach tytułowi akowcy zwrócili uwagę, że podjęcie decyzji o udziale w walce z okupantami zaważyło wychowanie jakie otrzymali w czasie II Rzeczypospolitej. Takie wartości jak patriotyzm, honor czy umiłowanie wolności sprawiło, że w momencie wybuchu wojny nikt z nich nie brał pod uwagę bezczynnego czekania na wyzwolenie lecz dalszą, konspiracyjną walkę z niemieckim i radzieckim okupantem. W filmie wykorzystano materiały archiwalne w tym bogate zbiory zdjęć oraz filmów, na uwagę zasługują przede wszystkim sami Akowcy, którzy w przejmujący sposób opowiadają historię Armii Krajowej.

Mateusz Gawlik