Działalność edukacyjna Muzeum AK
admin 2013-04-19
Muzeum AK prowadzi szeroko zakrojoną i różnorodną działalność popularyzującą własne zbiory, szczególnie zgromadzone na ekspozycjach. Szczególnie ważne są tutaj zajęcia w ramach projektu edukacyjnego UMWM "Bon Kultury".
Od dnia 27 września 2012 r. czynna jest ekspozycja stała Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie pt. Polskie Państwo Podziemne i jego siły zbrojne. Była ona wyzyskana w celach promocyjnych. Jej fragmenty filmowano na potrzeby różnych programów dokumentalnych, emitowanych na antenie Telewizji Polskiej oraz na kanale History Chanell. Ponadto w placówce można zobaczyć trzy inne ekspozycje: Kazimierz Kołaczkowski 1921-1943, żołnierz dywersji Zgrupowania "Żelbet" AK (od 2011 r.); Kanadyjska kolekcja broni dr. Stanisława Wcisły (od 14 lutego 2013 r.); Kolekcja guzików mundurowych Stanisława Filusa (od 14 lutego 2013 r.). Dodatkowo w przestrzeniach Muzeum AK funkcjonują ekspozycje czasowe: Wystawa pamiątek po generale "Nilu" (od 23 lutego 2013 r.), Marynarka Wojenna w 95. rocznicę utworzenia (współorganizowana z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, od 18 kwietnia 2013 r.) oraz wystawa prac zgłoszonych do konkursu na Centrum Muzyki w Krakowie (od 28 marca 2013 r. na dziedzińcu). W najbliższym czasie w Muzeum będą miały miejsce imprezy, które będą stanowiły okazję do popularyzacji wiedzy historycznej o Polskim Państwie Podziemnym i jego sile zbrojnej Armii Krajowej. Wymienić tu można udział w Krakowskiej Nocy Muzeów (17/18 maja) oraz Festiwal Modelarski (1-2 czerwca). Z całą pewnością ubogacą one ofertę stałą Muzeum.
Od końca 2011 r., w wyremontowanej siedzibie przy ul. Wita Stwosza w Krakowie, odbywają się różnorodne zajęcia edukacyjne. W 2012 r. lekcje muzealne, warsztaty i inne zorganizowane formy upowszechniania zbiorów muzealnych zgromadziły łącznie 4349 osób w 151 grupach. W znaczącej mierze były to zajęcia w ramach projektu edukacyjnego Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM "Bon Kultury". Od marca 2012 r. w Muzeum AK, w ramach "Bonu" są prowadzone "Spotkania z bronią w Muzeum AK". W roku 2012 wzięło w nich udział 2850 osób, w większości dzieci i młodzieży, choć były także grupy rodzinne, a także składające się z seniorów. Projekt kontynuowany jest w roku bieżącym. Ponadto w 2012 r. w Muzeum miały miejsce różnorodne spotkania, prelekcje i wykłady, projekcje filmowe, koncerty a także konkurs dla uczniów szkół małopolskich "Zachować dla przyszłych pokoleń" (zorganizowany po raz drugi) i sesje popularyzujące naukę. Warto dodać, iż instytucja współpracuje z placówkami wychowawczymi (np. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy dla Chłopców w Krakowie, Pogotowie Opiekuńcze w Krakowie oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Łysej Górze).
W I kwartale 2013 r., tj. od stycznia do końca marca włącznie, w grupach zorganizowanych objętych opieką pracowników Muzeum znalazło się łącznie 1348 osób. Spośród wyżej wymienionych znaczna część skorzystała z oferty "Bonu Kultury", a dokładnie 975 osób w 45 grupach. W ostatnim czasie, poza licznymi uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, coraz liczniej pojawiają się studenci. Z zajęć edukacyjnych skorzystali również alumni Wyższego Seminarium Duchowne Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie, studiujący filozofię. Pochodzący z różnych krajów zakonnicy mieli możliwość pogłębienia wiedzy historycznej i zapoznania się z polską tradycją patriotyczną.
tekst Artur Jachna
fot. Karol Kowalski