I Małopolskie Forum Seniorów

admin 2013-06-26

26 czerwca w reprezentacyjnych wnętrzach dziedzińca Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyło się I Małopolskie Forum Seniorów. Konferencja ta, zorganizowana przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, była zwieńczeniem projektu pn. "PartycypacJA. Seniorzy na rzecz Seniorów w przestrzeni publicznej 60+", współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Społecznej Aktywności Osób Starszych na lata 2102-2013".

Wybór miejsca konferencji nie był przypadkowy - Muzeum Armii Krajowej jest owocem aktywności Seniorów, kombatantów AK, których pełna determinacji działalność na rzecz powołania muzeum poświęconego pamięci o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego jest kamieniem węgielnym jedynej jak dotąd tego typu placówki na świecie.

Na spotkanie przybyło kilkadziesiąt przedstawicieli starszego pokolenia, zainteresowanych rozwijaniem swej aktywności na niwie społecznej. W gronie tym obecni byli m.in. członkowie małopolskich uniwersytetów III wieku, klubów seniora oraz organizacji pozarządowych. Moderatorem dyskusji był Marek Szczepanek (OTVP Kraków).

Konferencję otworzył Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, który opowiedział się za koniecznością prowadzenia dalszych działań na rzecz społecznej aktywizacji pokolenia 60+, zarówno przez rząd na poziomie centralnym, władze regionalne i lokalne, jak i organizacje III sektora. Obserwowany obecnie niski poziom zaangażowania Seniorów w sprawy najbliższego otoczenia często wynika z niewielkiej społecznej świadomości na temat możliwości aktywnego uczestnictwa osób starszych w życiu publicznym.,Czasem jest efektem braku wiary w siebie i swoje możliwości. Sytuacja ta jest niekorzystna nie tylko z punktu widzenia samych seniorów, ale także całego społeczeństwa. Seniorzy aktywni społecznie to cenna lekcja dla młodszych pokoleń, które czerpią z zasobów wiedzy i życiowego doświadczenia starszego pokolenia. - powiedział K. Barczyk, kończąc swe wystąpienie prezentacją podstawowych założeń polityki senioralnej Samorządu Województwa Małopolskiego.

W pierwszej części spotkania głos zabrali przedstawiciele parlamentu i władz lokalnych: poseł Elżbieta Achinger, poseł Andrzej Gut-Mostowy, Andrzej Martynuska - Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie oraz Anna Okońska-Walkowicz - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Spraw Społecznych. Podczas debaty poruszono takie zagadnienia, jak m.in.: problemy i wyzwania w toku tworzenia rad senioralnych przy jednostkach samorządu terytorialnego, wady i zalety rad seniorów, kompetencje rad i ich rola w ramach instytucji samorządu terytorialnego.

Ważnym elementem konferencji była prezentacja dobrych praktyk w dziedzinie społecznej aktywności seniorów. W tej części spotkania udział wzięli liderzy pokolenia 60+ w Małopolsce: Danuta Bańska - przedstawiciel Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów III Wieku Andrzej Skrzyński - członek Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Maria Kacprzycka - wiceprezes Stowarzyszenia Akademia Pełni Życia w Krakowie, prof. Zbigniew Chłap - przedstawiciel Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, Jolanta Stokłosa- Prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Św. Łazarza w Krakowie, Janina Buda - Prezes Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz prof. Kazimierz Wiech - przedstawiciel UTW przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Konferencję urozmaicił pokaz filmu o jednym ze współtwórców Muzeum AK w Krakowie, Prezesie Fundacji Muzeum Historii AK - ppłk. Kazimierzu Kemmerze,
 
Po zakończonym spotkaniu, jego uczestnicy zwiedzili stałą ekspozycję Muzeum AK.