Kombatanckie wtorki i środy w Muzeum AK
admin 2013-10-10
Po II wojnie światowej historia Polskiego Państwa Podziemnego i jego sił zbrojnych została przez komunistów przemilczana lub zakłamana, a sami żołnierze Armii Krajowej - często represjonowani - nie mogli opowiadać społeczeństwu o swojej walce o niepodległość. Starali się jednak przechowywać pamięć o okresie konspiracji, dbali o pamiątki z tego czasu, obchodzili rocznice.
Szansę na opowiedzenie prawdziwej historii Armii Krajowej dały przemiany roku 1989. Wówczas krakowscy kombatanci przygotowali wystawę "Nasza droga do niepodległości", podejmując równocześnie starania o utworzenie Muzeum Armii Krajowej. Zbierali pamiątki, dokumenty, broń - będące często dla nich relikwiami - by przekazać je do placówki mającej upamiętnić ich czyn zbrojny.
Kombatanci nadal są mocno związani z Muzeum AK. Biorą udział w organizowanych przez nie uroczystościach, wykładach, sesjach historycznych. Tutaj też znalazło się miejsce dla zebrań członków stowarzyszeń kombatanckich.
By ułatwić młodemu pokoleniu kontakt z Bohaterami naszej niepodległości, Muzeum AK wyszło z inicjatywą umożliwienia zainteresowanym osobom udziału w ich spotkaniach. Dzięki temu każdy może przyjść do Muzeum, spotkać się z żołnierzami AK, porozmawiać z nimi i posłuchać ich opowieści i wspomnień. Z pewnością będzie to niezapomniana lekcja historii - z udziałem jej naocznego świadka.
Członkowie stowarzyszeń kombatanckich, Związku Żołnierzy AK, Stowarzyszenia Szarych Szeregów oraz Polskiego Związku Więźniów Komunizmu, spotykają się w Muzeum AK co tydzień, we wtorki (od 11.00 do 17.00) oraz środy (od 11.00 do 13.00).
Serdecznie zapraszamy!
tekst Przemysław Wywiał