Konserwatorzy zabytków w Muzeum AK
admin 2012-09-14
14 września 2012 r. do Muzeum AK przybyła delegacja konserwatorów zabytków na czele z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Po zmodernizowanym obiekcie oprowadzani byli przez Dyrektora A. Rąpalskiego oraz autora projektu rewaloryzacji i adaptacji R. Jurkowskiego.
Prace rekonstrukcyjne i adaptacyjne mające za cel dostosowanie do współczesnych potrzeb samorządowej instytucji kultury były szansą na uratowanie jednego z budynków byłej Twierdzy Kraków, unikalnego zespołu architektury militarnej. Obiekt przy ul. Wita Stwosza w Krakowie od 2009 r. w całości służy upamiętnieniu dziejów sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Zachowany został wyraz zewnętrzny budynku, wnętrza z kolei poddano gruntownemu unowocześnieniu w zakresie zastosowanych rozwiązań architektonicznych. Za sprawą przykrycia dziedzińca budynku szklanym zadaszeniem, podwyższeniu wewnętrznej części dachu z zagospodarowaniem poddasza oraz udostępnieniem do celów ekspozycyjnych podziemnych schronów zwiększono powierzchnię użytkową.
Otwarty po remoncie we wrześniu 2011 r. budynek uzyskał szereg nagród i wyróżnień branżowych. Był także wizytowany przez architektów i specjalistów od wykorzystywania środków unijnych. W maju br. z kolei budynek zwiedziła grupa studentów architektury Uniwersytetu Zielonogórskiego. 14 września 2012 r. do Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie przybyła delegacja konserwatorów zabytków z Mazowsza. Przybyli oni do Krakowa na konferencję pt. "Zamki w ruinie - zasady postępowania konserwatorskiego", zorganizowaną w dniach 13-15 września przez Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony zabytków ICOMOS.
Na czele delegacji znalazł się Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Po zmodernizowanym obiekcie goście oprowadzani byli przez Dyrektora Muzeum AK, Adama Rąpalskiego oraz autora projektu rewaloryzacji i adaptacji, arch. Ryszarda Jurkowskiego (AIR-JURKOWSCY-ARCHITEKCI Sp. z o.o.), byłego Prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.
Spotkanie stało się forum wymiany uwag na polach konserwatorskim, architektonicznym i muzealniczym. Zebrani mieli okazję poczuć panujący we wnętrzach, stosowny do funkcji obiektu nastrój zadumy i powagi. Został on uzyskany dzięki zastosowaniu surowych materiałów, dbałości o detale architektoniczne oraz umiejętne operowanie światłem. Dopełnieniem w wyzyskaniu potencjału historycznego miejsca, będzie ekspozycyjna część inwestycji, która stanowi jedność z wcześniejszą budowlaną. Konserwatorzy zabytków oglądali, poza efektami rewaloryzacji z lat 2009-2011, również powstającą wystawę stałą Muzeum AK, której otwarcie zaplanowane jest na 27 września br., Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.
tekst Artur Jachna
fot. Karol Kowalski