Krakowska Noc Muzeów w Muzeum AK

admin 2013-05-18

Dnia 17/18 maja 2013 r. w Muzeum Armii Krajowej odbyła się kolejna edycja Krakowskiej Nocy Muzeów, której tegorocznym hasłem było "Ko-lekcja. Podziel się swoją pasją". Muzeum AK wzięło udział w tej inicjatywie po raz pierwszy od otwarcia nowej ekspozycji stałej 27 września 2012 r. Oferta Muzeum spotkała się z wielkim zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krakowa, jak i gości spoza naszego miasta - odwiedziło nas około 5 tysięcy osób.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się zarówno ekspozycja stała poświęcona Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego sile zbrojnej - Armii Krajowej i wystawa "Kanadyjska kolekcja broni dra Stanisława Wcisło", jak i wystawa czasowa "Marynarka Wojenna RP w 95. rocznicę utworzenia". Można je było zwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych - pod opieką przewodników. Duże wrażenie - nie tylko na młodzieży - robiła możliwość stoczenia wirtualnej walki z czołgami niemieckim i sowieckim z użyciem karabinu przeciwpancernego Ur.

Jednak zwiedzanie ekspozycji to była tylko jedna z atrakcji, jakie zaproponowało zwiedzającym Muzeum AK. Mogli oni wziąć udział w wykładzie, koncertach raperskim i muzyki poważnej, pokazach sprzętu wojskowego (historycznego i współczesnego), warsztatach modelarskich i plastycznych oraz spróbować wojskowej grochówki.

Piotr Makuła, pracownik merytoryczny Muzeum AK, wygłosił wykład pt. "Kolekcja muzealna. Źródła historyczne w zbiorach Muzeum AK" dotyczący głównie tzw. kolekcji bieżanowskiej. Po wykładzie odbył się koncert raperski Tadka Polkowskiego z krakowskiej grupy Tadek Firma Solo, w którego repertuarze znalazły się utwory o tematyce patriotycznej. Miłośnicy muzyki poważnej mogli posłuchać Konspiracyjnego koncertu w wykonaniu kwartetu smyczkowego "Airis Quartet". O godz. 23.00 wyświetlony został z kolei film w reżyserii Dariusza Walusiaka "Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń".

Na dziedzińcu muzeum można było zobaczyć zorganizowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Wrzesień ‘39" pokaz broni, sprzętu (m.in. amerykański jeep Willys) i umundurowania używanych przez żołnierzy Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Armii Krajowej w czasie II wojny światowej, a także patrol armii niemieckiej.

Członkowie Jednostki Strzeleckiej 2039 Kraków Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej przygotowali stanowisko z wyposażeniem wojskowym, gdzie chętni mogli m.in. nauczyć się składać i rozkładać kbk AKMS "Kałasznikow". Strzelcy prowadzili także swój punkt rekrutacyjny.

Również najmłodsi goście nie mogli się nudzić, ponieważ specjalnie dla nich przygotowano warsztaty plastyczne "Papierowa armia". Przez zabawę (wycinanie i wyklejanie żołnierzy oraz modeli pojazdów, budowa pola bitwy) dzieci mogły poznać historię Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej.

Bardziej doświadczeni modelarze oraz osoby zainteresowane mogły wziąć udział w warsztatach modelarskich prowadzonych przez członków Klubu Modelarskiego IPMS Kraków i poznać tajniki budowy modeli pojazdów pancernych, okrętów oraz samolotów. Wizyta w Muzeum AK podczas Nocy Muzeów wiązała się jednak nie tylko ze strawą dla ducha, ale i dla ciała: każdy nasz gość mógł skorzystać z poczęstunku żołnierską grochówką.

W Noc Muzeów spotkać można było u nas także ekipę popularnego cyklu "Było, nie minęło" z redaktorem Adamem Sikorskim.

Kolejna Noc Muzeów już za rok - zapraszamy!

tekst Przemysław Wywiał
fot. Karol Kowalski