Ks. Stanisław Domański

admin 2014-12-17

17 grudnia 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Jana Karskiego, podczas którego miała miejsce projekcja filmu "Ks. Stanisław Domański". Gośćmi spotkania byli o. Jerzy Pająk, kapelan środowisk kombatanckich oraz ks. ppor. Łukasz Hubacz, kapelan WP z parafii wojskowej św. Agnieszki w Krakowie.

Tematem ostatniego w 2014 roku spotkania było znaczenie kapelanów i ich służby w wojsku, a także zwrócenie uwagi na rolę wiary w żołnierskim życiu.

W związku z tym, przed filmem głos zabrali goście spotkania. Ks. ppor. Łukasz Hubacz opowiedział o współczesnych zadaniach i wyzwaniach jakie stają codziennie przed kapelanami. Zwrócił uwagę, że rozmowy z żołnierzami przybierają bardzo osobisty charakter i przypominają często rozmowy z psychologiem. Następnie głos zabrał o. Jerzy Pająk, który zwrócił uwagę na istotną rolę duchowego wsparcia zakonu Kapucynów dla polskiego ruchu niepodległościowego. Wspomniał również o koniecznym wsparciu dla byłych żołnierzy Armii Krajowej i ich rodzin.

Film w reżyserii Adama Sikorskiego przedstawia niezwykłą historię księdza-partyzanta Stanisława Domańskiego ps. "Cezary". Był kapelanem oddziałów Armii Krajowej z okolic Iłży. W głoszonych kazaniach ksiądz Domański nie bacząc na niebezpieczeństwo, podtrzymywał na duchu miejscową ludność podczas okupacji niemieckiej, a następnie okupacji sowieckiej. Represje komunistów jakie spadły na byłych żołnierzy AK spowodowały, że zawiązał w maju 1945 roku Ruch Oporu Armii Krajowej. Stanął na czele oddziału, który wspierał miejscową ludność, a także rozbrajał posterunki MO. 9 marca 1946 roku w zorganizowanej na niego obławie został ranny. Schwytany przez Milicję i UB był torturowany, zmarł dzień później.

W filmie wykorzystano materiały archiwalne, a także relacje świadków oraz rodziny ks. Domańskiego. Jako komentatorzy wystąpili historycy Instytutu Pamięci Narodowej dr Sławomir Poleszak oraz dr Rafał Wnuk.