Lekcja otwarta dla nauczycieli w Muzeum AK
admin 2013-04-18
Muzeum Armii Krajowej, poza działalnością oświatową skierowaną do dzieci i młodzieży, oferuje również zajęcia skierowane do dorosłych, w tym: studentów, grup rodzinnych i seniorów. Wyjątkowe znaczenie mają kontakty ze środowiskiem nauczycielskim. Już w niespełna miesiąc po otwarciu ekspozycji stałej "Polskie Państwo Podziemne i jego siły zbrojne", odbyło się spotkanie z małopolskimi nauczycielami historii zatytułowane: "Polska pod okupacją w II wojnie światowej". Jego organizatorami poza Muzeum AK, było Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Zespół Doradców Metodycznych Urzędu Miasta Krakowa w zakresie specjalności nauczania Historii i Wiedzy o Społeczeństwie. Pod koniec lutego br. historycy szkół krakowskich licznie stawili się na seminarium pt. "Gall Anonim na blogu - czyli o nowoczesnym uczeniu historii". Spotkanie - z udziałem m.in. prof. Normana Daviesa - zostało zorganizowane przez Urząd Miasta Krakowa. Patronat nad nim objęli Prezydent Prof. dr hab. Jacek Majchrowski i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Ponadto, nauczyciele mogą liczyć na informacje, których udziela koordynator edukacji muzealnej, pracownik merytoryczny Muzeum AK, Artur Jachna.
W dniu 18 kwietnia 2013 r. do Muzeum Armii Krajowej, po raz kolejny zostali zaproszeni nauczyciele. Omawiane spotkanie dedykowane zostało prowadzącym przedmiot Historia i Społeczeństwo w krakowskich szkołach podstawowych. W pokazowej lekcji muzealnej wzięła udział jedna z klas szóstych Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek w Krakowie. Zajęcia zostały zatytułowane: "Wojskowe formy oporu Polskiego Państwa Podziemnego", a przeprowadzone zostały w wybranych przestrzeniach ekspozycji stałej "Polskie Państwo Podziemne i jego siły zbrojne". Zamysłem organizatorów, tj. Artura Jachny, który prowadził lekcję oraz konsultującej przedsięwzięcie od strony dydaktycznej, Pani Anny Nowakowskiej, doradcy metodycznego Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie nauczania Historii i Wiedzy o Społeczeństwie, była prezentacja części zbiorów muzealnych w kontekście realizacji nowej podstawy programowej. Chodziło o prezentację potencjału Muzeum AK, nie tylko od strony wystawienniczej, ale również, jako miejsca przekazywania narracji historycznej poza murami szkolnymi, także z zastosowaniem zasad przekazywania, systematyzowania i oceniania zdobytej przez uczniów wiedzy i umiejętności. Uczyć można się przecież nie tylko w systemie klasowo-lekcyjnym, a muzea powinny wzmacniać swoją funkcję edukacyjną. Warto by historyczno-wojskowa tematyka stałych i czasowych wystaw w Muzeum AK, tak istotna dla zachowania narodowej pamięci i tradycji wychowawczych, które pozwoliły przetrwać Polakom pod okupacją niemiecką i sowiecka, była upowszechniana w odpowiedni sposób. Można to w pełni osiągnąć, tylko dzięki współdziałaniu edukatorów muzealnych i nauczycieli.
Spotkanie zakończyło się w sali konferencyjnej, w której odbyła się dyskusja na temat przeprowadzonych uprzednio zajęć dydaktycznych. Z prowadzącym rozmawiali zaproszeni nauczyciele, którzy zgłosili swoje uwagi do przeprowadzonej lekcji. Zgromadzonym pedagogom udzielono także praktycznych informacji na temat działalności edukacyjnej placówki oraz ścieżek jej rozwoju. Planowane są dalsze spotkania muzealne. Najbliższe dedykowane będzie nauczycielom języka polskiego w Gimnazjach.
tekst Artur Jachna
fot. Izabela Błaszczyk, Karol Kowalski