Marynarka Wojenna RP - wernisaż wystawy
admin 2013-04-18
Efektem zapoczątkowanej, przez Dyrektora Adama Rąplskiego, dobrej współpracy pomiędzy Muzeum AK a Muzeum Marynarki Wojennej jest otwarta właśnie wystawa pt. "Marynarka Wojenna RP w 95. rocznicę utworzenia".
Na kolorowych planszach prezentowana jest historia Polskiej Marynarki Wojennej od jej utworzenia w listopadzie 1918 r. do czasów współczesnych.
Dla części zwiedzających zaskoczeniem może być fakt, że pierwszym portem marynarki wojennej był Modlin. Pierwsze okręty oferowali nam Francuzi.
Na wystawie pokazane zostały Pokazane zostały najważniejsze jej okręty Polskiej Marynarki Wojennej i najchlubniejsze karty jej historii.
Wystawę uzupełniają przywiezione w Gdyni modele okrętów wojennych RP oraz wojskowe oporządzenie marynarskie.
Sensacją tej wystawy są pamiątki po ORP "Sęp". Na tej wystawie po raz pierwszy publicznie pokazano uratowane przez Pana Stanisława Aleśkiewicza - nestora polskich marynarzy, marynarza z ORP "Ślązak" - wyposażenie sterówki polskiego okrętu podwodnego ORP "Sęp" (bliźniaka ORP "Orzeł").
O ocaleniu w Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie części z ORP "Sęp" przez Pana Stanisława Aleśkiewicza nie wiedzieli nawet specjaliści i muzealnicy zajmujący się historią Marynarki Wojennej.
ORP "Sęp" to okręt bliźniaczy ORP "Orzeł". Należący do Marynarki Wojennej "Sęp" został wybudowany w 1938 r. w Holandii. Służbę pod polską banderą rozpoczął wiosną 1939 r. Po wybuchu II wojny światowej okręt został internowany w Szwecji. Po zakończeniu działań wojennych ORP "Sęp" wrócił do Polski i po remoncie służył jako okręt szkoleniowy. Na początku lat 50. część marynarzy z załogi tego okrętu została aresztowana i oskarżona o spisek. Jeden z oskarżonych został skazany na karę śmierci, którą wykonano. W 1964 r. w przedziale akumulatorowym okrętu doszło do wybuchu, w którym zginęło ośmiu marynarzy. Po naprawie jednostka przez kilka lat jeszcze była wykorzystywana, ale na początku lat 70. zapadła decyzja o jej złomowaniu.
ORP "Sęp"' i ORP "Orzeł" były to okręty wybudowane w dużej mierze z części wyprodukowanych przez polskie firmy. Odradzający się polski przemysł miał ogromny wkład w ich powstanie.
Wystawa potrwa do końca czerwca 2013 r.
tekst Robert Springwald
fot. Karol Kowalski