Na wieczną wartę odszedł por. Kazimierz Kolarz
admin 2014-04-23
23 kwietnia 2014 r. w kościele parafialnym Zmartwychwstania Pańskiego na Woli Duchackiej w Krakowie odprawiona została pogrzebowa msza święta za duszę zmarłego Kazimierza Kolarza, żołnierza Armii Krajowej.
Kazimierz Kolarz został pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Wspólnej. Podczas uroczystości pogrzebowych, postać Porucznika, przypomniał w mowie pożegnalnej mjr Jerzy Krusenstern ps. "Tom". Kompania honorowa oddała salwę, a nad jego trumną pochyliły się sztandary Wojska Polskiego.
Zmarły był żołnierzem Armii Krajowej. Przysięgę złożył w czerwcu 1942 r. przed dowódcą drużyny, a następnie plutonu Stefanem Tarnowskim ps. "Płomień". Był żołnierzem IV Odcinka "Wapno", 3 Kompanii, 69 plutonu Łagiewniki Obwód Kraków-Miasto - 6 DP, 20 pp AK "Żelbet". W ramach kursu podoficerskiego przeszedł wojskowe szkolenie strzeleckie. Powierzono mu zadanie wywiadowcze (ustalenie ilości jednostek niemieckich przemieszczających się na linii kolejowej Kraków-Skawina oraz stacjonujących na terenie Podgórza). Brał udział w zdobywaniu broni oraz produkcji butelek zapalających, kolportował prasę konspiracyjną, przewoził rozkazy i materiały szkoleniowe.
W lipcu 1944 r. wraz z kilkoma kolegami został przeniesiony do Kazimierzy Wielkiej i zakwaterowany przy grupie "Odwet". Po rozbrojeniu policji ukraińskiej pełnił służbę wartowniczą, patrolował miasto i okolicę, odbierał zrzuty, a w czasie walk w Skalbmierzu przewoził rannych. Następnie został przydzielony do drużyny "Komara" z zadaniem ubezpieczania Oddziału. W II poł. sierpnia 1944 r. Dowódca "Bałtycki" zmniejszył stan liczbowy oddziału odsyłając mniej zagrożonych do domu. W tej grupie znalazł się Kazimierz Kolarz, który wrócił do Krakowa. Gdy okazało się, że jest poszukiwany przez gestapo wyjechał w rejon Brzeska, a następnie do Nowego Targu. Jesienią 1944 r., wrócił do Krakowa, do swojego łagiewnickiego plutonu i zadań konspiracyjnych. 26 stycznia 1945 r. został wezwany na ul. Kalwaryjską gdzie dowódca plutonu "Beton" odczytał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej.
W marcu 1945 roku został powołany do wojska, do 2 pułku zapasowego w Krakowie, a w czerwcu został wysłany do Technicznej Szkoły Lotniczej w Zamęściu, później do Bemowa k/ Warszawy. We wrześniu 1945 r., Komendant Szkoły odmówił mu udzielenia urlopu na wyjazd do Krakowa w celu ujawnienia przynależności do AK, a po ukończeniu szkoły obniżył mu stopień z podporucznika do st. sierżanta. W czerwcu 1946 r. Kazimierz Kolarz został przydzielony jako technik do 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. W marcu 1947 roku, jako wróg PRL, został zwolniony z wojska. Po tym, rozpoczął pracę w Krakowskiej Fabryce Kabli oraz naukę w Technikum Mechanicznym, a w 1950 r. studia zaoczne na Wydziale Budownictwa Politechniki Krakowskiej. Studia ukończył w 1954 r., uzyskując tytuł inż. budownictwa, a z Wojskowej Komendy Rejonowej stopień ppor. rezerwy. Po studiach pracował jako st. inspektor nadzoru przy budowie gmachu Politechniki Krakowskiej w Czyżynach, Akademii Rolniczej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz był kierownikiem budowy kościołów na terenie Krakowa m.in. na Woli Duchackiej i na os. Dywizjonu 303 w Nowej Hucie.
Od 1989 roku por. Kazimierz Kolarz należał do Oddziału Krakowskiego ZŻ AK. Pozostał w pamięci jako człowiek szlachetny i wielkiej skromności.
tekst i fot. Małgorzata Koszarek