Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
admin 2016-03-01
1 marca 2016 roku na Placu Inwalidów w Krakowie, w miejscu w którym ma stanąć pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Zarząd Obszaru Południowego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" zorganizował skromną uroczystość przypominającą wszystkim historię tego pomnika.
Z ust Radnych Miasta Krakowa obecnych na spotkaniu padły zapewnienia o zrealizowaniu w tym roku budowy pomnika.
Po południu w Kościele Ojców Kapucynów odprawiona została Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, a po Mszy św. nastąpiło prawykonanie oratorium "Bóg zapłać" kompozytora Wincentego z Krakowa.
**********
Historia pomnika sięga przełomu lat 1997/1998, kiedy to młodociani więźniowie polityczni "Jaworzniacy" powołali Komitet Budowy Pomnika "Tym co stawiali opór komunizmowi w latach 1944-1956". Pomnik ma upamiętniać to pokolenie Polaków, które w latach 1944-1956 czynnie przeciwstawiało się narzuconemu systemowi komunistycznemu.
Za motto monumentu przyjęto zdanie L. Kossutha, przywódcy powstania węgierskiego z 1848 roku: "... Nie zwyciężyliśmy, lecz walczyliśmy. Nie złamaliśmy tyranii, lecz powstrzymaliśmy jej pochód. Nie obroniliśmy naszego Kraju, lecz broniliśmy go. Jeżeli kiedyś napisana zostanie nasza historia, będziemy mogli powiedzieć, że stawialiśmy opór."
Projekt pomnika autorstwa rzeźbiarza Edwarda Krzaka został jednogłośnie zaakceptowany przez Komisję Kultury Rady Miasta Krakowa na posiedzeniu w dniu 27 października 1999 r.
20 września 2001 roku uroczyście, z udziałem władz Miasta Krakowa wszystkich szczebli, przedstawicieli Archidiecezji Krakowskiej, Wojska Polskiego i licznej grupy mieszkańców Krakowa wmurowano kamień węgielny. Poświęcenia miejsca pomnika dokonał śp. ks. infułat Stanisław Małysiak.
W tym roku minie 15 lat od dnia wmurowania kamienia węgielnego. Członkowie Komitetu w większości pełnią już Wieczną Wartę i obserwują "z Góry" poczynania kolejnych władz Krakowa.