Niezłomni / historie wyklęte

admin 2015-02-24

Z okazji 70. rocznicy utworzenia cywilno - wojskowej organizacji "Wolność i Niezawisłość" Muzeum AK w Krakowie otworzyło 24 lutego 2015 wystawę "Niezłomni / historie wyklęte".

Wernisaż odbył się na dziedzińcu Muzeum 24 lutego. W jego trakcie głos zabrał dyrektor Janusz Mierzwa, kurator wystawy Piotr Makuła, a modlitwę odmówił ojciec Jerzy Pająk.

Uroczystość uświetnił występ Chóru Cecyliańskiego z Krakowa, całość zaś prowadził Wojciech Habela.

Inaugurację wystawy poprzedziła akcja, która polegała na prezentacji w wybranych miejscach Krakowa sylwetek żołnierzy. Postacie stały od początku lutego, a 16 lutego ujawniony został cel ich ustawienia.

Sylwetki żołnierzy wróciły do Muzeum i stały się częścią ekspozycji. Na samej wystawie prezentowane są m.in. archiwalne zdjęcia, dokumenty, broń i pamiątki osobiste po żołnierzach. Część z nich pochodzi ze zbiórki pamiątek "Odkrywamy Niezłomnych", którą Muzeum ogłosiło w na początku roku.

Tą drogą na wystawę trafiła m.in. pluszowa małpka wykonana w przywięziennej fabryce zabawek, którą w dowód sympatii podczas pobytu w więzieniu otrzymała Hanna Wysocka ps. "Perełka" , łączniczka krakowskich struktur WiN. Jest też wzruszająca korespondencja z rodziną żołnierza WiN, działacza brygad wywiadowczych Miłosława Bojdeckiego, skazanego w 1947 r. na 13 lat więzienia. Syn Marek pisał: "Kochany tatusiu na imieniny posyłam Ci dużo całusków i życzę abyś prędko wrócił do swoich synków".

Ciekawymi eksponatami są: oryginalna kenkarta żołnierza WiN z Rzeszowszczyzny Stanisława Leśki oraz fałszywy dokument z kompletem pieczęci wystawiony in blanco, a sporządzony przez rzeszowską komórkę legalizacyjną AK na przełomie 1944/45 r. W razie zagrożenia można było do dokumentu wpisać dane osobowe. Wystawa daje również możliwość odsłuchania archiwalnych nagrań z procesów. Na wystawie prezentowany jest także pas majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", jednego z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych.

Kuratorzy wystawy, Piotr Makuła i Mateusz Świercz, przypominają historię i działania WiN oraz metody, po jakie sięgała propaganda, by zwalczać podziemie niepodległościowe. Są przykłady tzw. literatury "utrwalaczowej", czyli książek, w której szkalowano Wyklętych, a dla przeciwwagi - współczesne publikacje historyków.

Grafika oraz aranżacja przestrzeni to dzieło Pani Anny Siermontowskiej - Czai.

Oprawę wystawy stanową portrety Żołnierzy Wyklętych wykonane metodą graffiti przez Dariusza Paczkowskiego.

Informacje o wystawie na podstawie materiałów udostępnionych przez Muzeum AK przygotowała Polska Agencja Prasowa.

Sponsorem wystawy jest bank BZ WBK.

Partnerami wystawy są: Galeria Krakowska, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie, Małopolskie Dworce Autobusowe S.A. oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Krakowska Szkoła Filmowa im. Wojciecha Jerzego Hasa zrealizowała wywiady z żołnierzami prezentowane na ekspozycji.

Muzeum AK w Krakowie zaprasza do zwiedzania wystawy "Niezłomni / historie wyklęte" do połowy maja.

**********

Modlitwa O. Jerzego Pająka, plik pdf >>>

**********

Zdjęcia Stanisława Dudka >>>

Zdjęcia Tomasza Gugały >>>

**********