Noc Muzeów: 7 tys. zwiedzających w Muzeum AK!
admin 2014-05-17
Pokaz ewakuacji rannego z pola bitwy, prezentacja ekwipunku żołnierskiego, degustacja wojskowej grochówki, otwarcie wystawy czasowej, pokaz filmów, spotkanie z kombatantem, warsztaty dla młodzieży - te atrakcje Nocy Muzeów przyciągnęły do Muzeum AK ponad 7 tysięcy osób.
- Krakowianie uwielbiają nocne życie - powiedział w trakcie inauguracji prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Sama inauguracja odbyła się po raz pierwszy w Muzeum Armii Krajowej. Podczas niej nie zabrakło wystąpień zaproszonych gości: Bogusława Kośmidera - przewodniczącego Rady Miasta, Stanisława Dziedzica - dyrektora Wydziału Kultury oraz prof. Stanisława Waltosia. W części oficjalnej medalem Gloria Artis uhonorowana została Maria Rydlowa - opiekunka Muzeum Młodej Polski. - Cieszę się, że ten medal odbieram w Muzeum AK, bo to także moje muzeum. Byłam żołnierzem AK i dzień w którym składałam przysięgę mojej Ojczyźnie będzie najpiękniejszym dniem do końca życia - powiedziała nagrodzona. W muzealnej auli odbył się również mini koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Stowarzyszenia Passionart.
"Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej w latach 1939-1945" to wystawa czasowa, którą do końca czerwca można oglądać na pierwszym piętrze muzeum. Bezpośrednio po inauguracji Nocy Muzeów nastąpiło jej oficjalne otwarcie. W tym wyjątkowym dniu elementem wystawy była inscenizacja gry w karty, dzięki czemu choć na chwilę można było poczuć atmosferę sprzed prawie 70 lat.
W programie nocy z 16 na 17 maja znalazły się również elementy, z których Muzeum AK znane jest także na co dzień. Odbyły się warsztaty dla dzieci poświęcone kapralowi Wojtkowi - niedźwiedziowi, który służył w 2 Korpusie Polskim, oraz warsztaty dla młodzieży o życiu codziennym w okupowanym Krakowie, Szarych Szeregach oraz Żołnierzach Wyklętych. Nie zabrakło również spotkania z Kombatantem - kapitanem Stanisławem Szuro, pokazu filmów dokumentalnych oraz możliwości zwiedzenia muzeum z przewodnikiem. Tym razem jednak zwiedzającym na poziomie podziemia towarzyszyła muzyka klasyczna w wykonaniu zespołu Airis Quartet.
Jedną z najbardziej widowiskowych atrakcji był pokaz ewakuacji rannego przygotowany przez zaprzyjaźnioną z Muzeum Jednostkę Strzelecką 20-39 Kraków Związek Strzelecki "Strzelec" OSW oraz studentów Instytutu Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Każdorazowo pokaz gromadził na dziedzińcu kilkaset osób. W głośnikach słychać było żołnierskie rozmowy prowadzone przez krótkofalówki oraz odgłosy bitwy. W tym czasie przez muzealną bramę wkraczał oddział, który symulował natarcie oraz udzielanie pierwszej pomocy medycznej. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej zaprezentowało mundury i elementy ekwipunku żołnierskiego, a także przedstawiło historię jednostki. Oprócz tego można było poznać tajniki pierwszej pomocy, skorzystać z wirtualnej strzelnicy, a także wybrać się na spacer. Pogoda pozwoliła na jedną wyprawę śladami akowców, którzy już nas opuścili i spoczywają na Cmentarzu Rakowickim.