Obchody Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
admin 2012-03-01
1 marca 2012 r. z inicjatywy Krakowskiego Oddziału Terytorialnego Stowarzyszenia Solidarni 2010 odbyła się uroczystość upamiętniająca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowiony z inicjatywy prof. Janusza Kurtyki prezesa IPN-u.
Uroczystość odbyła się o godz.12 00 na Cmentarzu Rakowickim przy ul. Prandoty nad grobami żołnierzy oddziałów partyzanckich działającej w Beskidzie Sądeckim Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, zamordowanych przez zniewalające naród władze Polski Ludowej w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie:
ppor. Stefana Balickiego ps. "Bylina"
st. sierż. Stanisława Szajny ps. "Orzeł"
kapelana ks. Władysława Gurgacza SJ ps. "Sem".
Pseudonim "Sem" jest skrótem łacińskiego wyrażenia "Servus Mariae", czyli Sługa Marii.
Kapelan żołnierzy Armii Krajowej o. Jerzy Pająk we wprowadzeniu do uroczystości określił potrzebę oceny moralnej odpowiedzialności za czyny zbrojne w obronie Ojczyzny - walczących o najwyższe wartości Bóg-Honor-Ojczyzna. Scharakteryzował postać ks. Władysława Gurgacza, który symbolizował żołnierzy zamordowanych w walce o wolność. Nadmienił, że kapelan zamordowany został w przeddzień Święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie o. Jerzy Pająk poprowadził wraz z zebranymi wspólną modlitwę rozpoczętą dziesiątką różańca w intencji zamordowanych.
W uroczystościach, wśród licznych zebranych uczestniczyła pani dr Zuzanna Kurtyka.
Pokazowy proces i skazanie na śmierć ks. W. Gurgacza miało na celu skompromitowanie duchowieństwa, w tym całego Kościoła, a w konsekwencji zniechęcić do nauki religii.
W zanotowanych zapisach ostatnich słów, ks. Gurgacz na sali sądowej powiedział: "Na śmierć idę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć? Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę".
tekst Jacek Janiec
fot. Bogdan Wójtowicz