Odsłonięcie pomnika Łukasza Cieplińskiego
admin 2013-11-17
W Rzeszowie w dniu 17 listopada 2013 r. odsłonięty został pierwszy w Polsce pomnik, ostatniego Prezesa IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - płk. Łukasza Cieplińskiego i jego sześciu podkomendnych; Mieczysława Kawalca, Adama Lazarowicza, Józefa Rzepki, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.
Pomnik poświęcony IV Zarządowi Zrzeszenia "WiN" został usytuowany na skwerze między Al. Ł. Cieplińskiego, ul. Moniuszki i ul. Zygmuntowską. Autorem tego monumentalnego pomnika jest prof. Karol Badyna z Krakowa. Składa się on z ośmiu elementów poświęconych postaci płk. Ł. Cieplińskiego, symbolicznego grypsu do rodziny i sześciu popiersi jego podkomendnych.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Bazylice Wniebowzięcia NMP Ojców Bernardynów, której przewodniczyli ks. Biskup Rzeszowski Jan Wątroba i ks. Biskup Jan Niemiec z Kamieńca Podolskiego. Homilię wygłosił ks. Infułat Józef Sondej, były kapelan AK, rówieśnik Ł. Cieplińskiego. Przypomniał historię WiN, akcentując szczególnie działalność członków w obronie Narodu pod rządami komunistów kierowanych z Moskwy. Mówił o kolejnych Zarządach WiN likwidowanych, skazywanych na lata więzienia, a często na śmierć. Wyrok na członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN zapadł 14 października 1950 r. Na mocy orzeczenia Sądu Wojskowego w Warszawie siedem osób skazano na śmierć, jedną na dożywotnie więzienie, dwie inne osoby otrzymały wyrok 12 i 15 lat pozbawienia wolności. Tych siedmiu członków IV ZG WiN zamordowano strzałem w tył głowy w dniu 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim. Ich szczątki spoczywają na powązkowskiej Łączce.
Dzięki przekazanemu przez miasto placu pod budowę pomnika, wsparciu finansowemu inwestycji przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, wsparciu finansowemu wielu fundatorów, prywatnych sponsorów i środków ze zbiórki publicznej ten wspaniały pomnik mógł powstać. Będzie przypominać kolejnym pokoleniom o patriotycznej postawie żołnierzy, którzy potrafili zrezygnować z kariery i wygodnego życia dla dobra Ojczyzny.
Ks. Infułat Józef Sondej szczególnie akcentował dzisiejszą sytuację Polaków:
..."Przykre jest to, że niszczy się psychikę Narodu, jego kulturę poprzez fałszywą edukację, gdzie depcze się Dekalog, który dla zachodniej Europy jest już nieważny."...
Po Mszy św., w pochodzie, liczne poczty sztandarowe Zrzeszenia WiN z całej Polski i innych organizacji kombatanckich, "Solidarności" oraz bliscy żołnierzy, kombatanci, młodzież szkolna, parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy Rzeszowa udali się na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika, którego dokonał ks. Infułat J. Sondej oraz członkowie rodzin IV Zarządu Głównego WiN wraz z przedstawicielami fundatorów. Uroczystość pod pomnikiem zakończył apel pamięci, a salwą honorową i wiązankami kwiatów uczczono pomordowanych żołnierzy Polski Podziemnej.
O godz. 14.00 w Filharmonii Podkarpackiej nastąpiło uroczyste wręczenie pośmiertnych awansów na wyższe stopnie wojskowe członkom IV ZG WiN na ręce ich rodzin. Fundatorom pomnika, wśród których był m.in. Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Rady Muzeum Armii Krajowej, wręczono pamiątkowe plakiety. Odczytano listy skierowane przez Kancelarię Prezydenta RP, Ministra Obrony Narodowej, Urząd ds. Kombatantów, Dyrektora Muzeum AK im. gen.Emila Fieldorfa - Nila w Krakowie oraz wysłuchano wspaniałego przesłania wygłoszonego przez ostatniego, żyjącego współpracownika płk. Ł. Cieplińskiego - Pana ppłk. Czesława Nalezińskiego, Honorowego Prezesa Zrzeszenia "WiN" Obszaru Południowego w Krakowie.
Po oficjalnych uroczystościach zgromadzeni w Filharmonii uczestnicy mieli przyjemność wysłuchania koncertu w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, w którym udział wzięli Orkiestra i Chór "Passionart" z Krakowa, Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Resovienses" z Rzeszowa oraz raperzy - Tadeusz "Tadek" Polkowski i Roman Bosski z Krakowa.
tekst i zdjęcia Małgorzata Janiec
**********
Przesłanie dr. Janusza Mierzwy, Dyrektora Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, plik pdf >>>
**********