Odsłonięcie tablicy ku czci Adama Boryczki

admin 2013-09-18

18 września 2013 r. w Wierzchosławicach odbyła się uroczystość upamiętniająca Adama Boryczkę ps. "Tońko", cichociemnego, żołnierza AK i WiN. Wziął w niej udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

W 100-lecie urodzin Adama Boryczki prezydent Komorowski odsłonił poświęconą tej postaci tablicę na Domu Ludowym w Wierzchosławicach. Następnie prezydent przypomniał zasługi "Tońki" i nawiązał do faktu, iż był on dowódcą jego ojca, Zygmunta Komorowskiego, żołnierza 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Powiedział m.in.:

"To dla mnie wyjątkowo wzruszająca okoliczność. Ja miałem ten wielki honor, że byłem raz przedstawiony Tońce przez mojego ojca. Był on obecny, zawsze żywy w tradycji mojej rodziny. Potrafił łączyć postawę niezłomnego żołnierza z postawą odpowiedzialnego dowódcy. Miał odwagę powiedzieć tym resztkom AK, błąkającym się po okolicach Wilna, że trzeba jechać tam, gdzie jest obecna Polska. Mówił do żołnierzy: Trzeba ratować wasze młode głowy".

Wcześniej odczytano rozkaz o awansowaniu kpt. Boryczki do stopnia pułkownika. W czasie uroczystej sesji rady gminy Adam Boryczko został również uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Gminy Wierzchosławice", a akt nadania wyróżnienia przekazano jego rodzinie.

Uroczystość zakończyła konferencja "Wincety Witos - Polskie drogi do Wolności - ruch ludowy w walce o niepodległość".

Adam Boryczko ps. "Tońko" urodził się 18 września 1913 r. w Wierzchosławicach. Po wybuchu wojny zgłosił się do wojska na ochotnika. Następnie przedostał się do Francji, a potem do Anglii. Jako jeden z pierwszych przeszkolonych cichociemnych został zrzucony do kraju. W 1943 r. został dowódcą Kedywu w Okręgu Wilno AK, potem dowódcą 6. Wileńskiej Brygady AK. Był szefem łączności delegatury zagranicznej Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". W 1954 r. został aresztowany przy próbie przekroczenia granicy. Skazano go na trzykrotną karę śmierci, zamienioną na dożywocie. 29 listopada 1967 r. wyszedł na wolność. Zmarł 30 kwietnia 1988 r. w Warszawie. Był odznaczony Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

tekst Przemysław Wywiał
fot. Łukasz Kamiński, www.prezydent.pl