Otwarcie wystawy "Było Miasto. Jest Miasto"

admin 2014-10-03

3 października 2014 r. na dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie otwarto wystawę fotograficzną "Było Miasto. Jest Miasto. Powstańcza Warszawa w obiektywie Sylwestra Brauna - Krisa".

Sylwester Braun (1909-1996) był przez cały okres Powstania Warszawskiego jednym z Polowych Sprawozdawców Wojennych. Jego prace stanowią świadectwo olbrzymiej odwagi, a nawet brawury. Często były wykonywane z dachów zrujnowanych domów, a nawet z części miasta zajętych już przez nieprzyjaciela.

"Kris" najaktywniej działał w rejonie Śródmieścia, ale sporo zdjęć wykonał także na Powiślu. Jego prace zamieszczano w codziennej prasie powstańczej a także powielone rozlepiano na murach walczącej stolicy. Z zachowanych 1520 negatywów do wystawy wybrano 60, które zreprodukowano na planszach lub wielkoformatowych bannerach. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in.: wybuch pocisku na Prudentialu, płonące Śródmieście, barykady a także sceny rodzajowe przedstawiające ludność cywilną i Powstańców Warszawskich. Tło dźwiękowe stanowią nagrania dokumentalne Stacji Nadawczej Armii Krajowej "Błyskawica" - radiostacji powstańczej Warszawy.

Wernisaż wystawy, który został zorganizowany w auli muzealnej - zgromadził Kombatantów, działaczy organizacji społecznych oraz inne osoby zainteresowane tematyką Powstania Warszawskiego. Na widowni znaleźli się także mieszkający w Krakowie Powstańcy Warszawscy: Hanna Zawistowska-Nowińska i Tadeusz Miszczak. Jako pierwszy głos zabrał dr hab. Janusz Mierzwa, Dyrektor Muzeum AK, który krótko omówił powstanie otwieranej wystawy a także przedstawił zebranym najbliższe plany ekspozycyjne placówki. Następnie Artur Jachna, pracownik Muzeum, realizator projektu Spacerów szlakiem Powstańców Warszawskich po Krakowie, omówił tę inicjatywę, posiłkując się prezentacjami multimedialnymi.

Spotkanie zakończyło się emisją filmów dokumentalnych, w których wykorzystano fotografie Sylwestra Brauna, "Sceny z Powstania Warszawskiego" w reżyserii Tadeusza Makarczyńskiego.

tekst Artur Jachna
fot. Karol Kowalski