Pamiątki mjr. J. Górskiego w zbiorach Muzeum AK

admin 2013-10-22

Zbiory Muzeum Armii Krajowej powiększyły się o unikatowe dokumenty ilustrujące życie i walkę Jana Górskiego, ps. Chomik, Deribas, jednego z najwybitniejszych cichociemnych.

Inicjatorem przekazania tych pamiątek właśnie do Muzeum Armii Krajowej im.gen. Fieldorfa Nila był Krzysztof Alwast, przyjaciel i pełnomocnik Rodziny Górskich. Dzięki przychylności syna Bohdana Górskiego i rodziny płk. Macieja Kalenkiewicza te unikatowe dokumenty trafiły do naszego archiwum.
 
Jan Górski kształcił się w Odessie i tam też podjął pracę. Był działaczem harcerstwa i współpracownikiem wywiadu Polskiej Organizacji Wojskowej. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej wstąpił w 1920 roku do Korpusu Kadetów nr 2 w Modlinie, a następnie brał udział w walkach. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył studia na Politechnice Warszawskiej i Wyższą Szkołę Wojenną.

Okres kampanii wrześniowej to przydział w Sztabie Naczelnego Wodza, a następnie po agresji ZSRR na Polskę ewakuacja przez Rumunię do Francji.

Był jednym z twórców systemu łączności lotniczej między Rządem emigracyjnym, Naczelnym Dowództwem Wojska Polskiego, a Związkiem Walki Zbrojnej.

Po kapitulacji Francji kpt. inż. Jan Górski razem z kpt. Maciejem Kalenkiewiczem w londyńskim sztabie kontynuowali prace nad systemem łączności lotniczej.

Odznaczony został m.in.: Orderem Virtuti Militari i 2-krotnie Krzyżem Walecznych.

tekst Marcin Bieńkowicz i Robert Springwald
fot. Karol Kowalski

**********

Biogram mjr. Jana Górskiego na stronie Muzeum Armii Krajowej >>>

**********