Państwo jako wartość. W 100 - lecie Czynu Legionowego

admin 2014-06-10

10 czerwca 2014 r. w Muzeum AK odbył się wykład prof. Waldemara Parucha pt. "Państwo jako wartość. W 100 - lecie Czynu Legionowego". Było to ostatnie przed wakacjami, spotkanie z cyklu wykładów otwartych w Muzeum Armii Krajowej.

Prof. Waldemar Paruch, pracownik Wydziału Politologii na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce, specjalista w dziedzinie myśli politycznej i historii najnowszej, autor monografii "Myśl polityczna obozu piłsudczykowskiego 1926 - 1939", wygłosił referat na temat wizji państwa w dwudziestoleciu międzywojennym, prezentowanej przez obóz sanacji. Wedle prelegenta piłsudczycy uważali niepodległe państwo polskie za nadrzędną wartość, której powinny być podporządkowane pozostałe elementy świata politycznego i społecznego. Prof. Paruch przedstawił główne założenia myśli obozu piłsudczykowskiego dotyczące legitymizacji władzy, relacji między takimi wartościami jako państwo, religia, naród i społeczeństwo.

Następnie odbyła się dyskusja w której głos zabrała widownia. Zapytany prof. Paruch o możliwość przeniesienia elementów myśli piłsudczykowskiej do współczesnej polityki odpowiedział, że z racji zupełnie innych realiów byłoby to bardzo trudne. Z dużym zainteresowaniem uczestnicy dyskutowali z prelegentem na temat alternatywnych możliwościach w działaniu państwa w I połowie XX w. Pytano m.in. o możliwość sojuszu Polski z III Rzeszą lub szanse na podjęcie trafniejszych decyzji przez władze RP, w obliczu napaści Związku Radzieckiego.

Spotkanie prowadził dyrektor Muzeum AK w Krakowie, dr hab. Janusz Mierzwa, który zaprosił wszystkich zgromadzonych na kolejny cykl wykładów otwartych w Muzeum AK, rozpoczynający się po wakacyjnej przerwie.

Mateusz Gawlik