Podróż służbowa dyrektora Muzeum AK do Londynu

admin 2013-05-31

 W dniach 19 - 30 maja dyrektor Muzeum AK Adam Rąpalski odbył podróż służbową do Londynu.

20 maja w Londynie Dyrektor Muzeum AK Adam Rąpalski odbył umówione spotkanie z Panią Marzenną Schejbal Prezesem Oddziału Londyn Koła Byłych Żołnierzy AK w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) - 246 King Street.

21 maja złożył wizytę w Studium Polski Podziemnej (SPP) - 11 Leopold Road, przekazując materiały opisujące i ilustrujące obecny stan naszej Placówki po realizacji inwestycji w obu zakresach: architektoniczno-budowlanym i wystawienniczym (ekspozycja stała). Pod nieobecność Pana Prezesa SPP dra Krzysztofa Stolińskiego spotkaniu przewodniczyła Pani M. Schejbal, wypełnione ono było relacjami z działalności obu Instytucji. Następnie odbył spotkanie z Panem Janem Brodzkim, żołnierzem września 1939 m.in. w bitwie pod Kockiem, żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego (BIP-Mokotów, później Baon Kiliński), który zapowiedział przekazania za dwa dni nagrań materiałów archiwalnych z kampanii wrześniowej 1939 r. dla Muzeum AK. Dyrektor odbył też w SPP spotkanie z pracownikami IPN z Poznania.

22 maja w Instytucie Polskim i Muzeum im. Gen. Władysława Sikorskiego - 20 Princes Gate - Dyrektor spotkał się z Prezesem Krzysztofem Barbarskim i kierownikiem archiwum dr. Andrzejem Suchcitzem. Przekazał też materiały o Muzeum AK na nośnikach elektronicznych - jw. Spotkanie poświęcone było sprawie przesłanego projektu Umowy o współpracy w celu utrwalania historii i tradycji Polskiego Państwa Podziemnego. Kierownictwo Instytutu wyraziło pełną uznania opinię dla nowego kształtu Muzeum AK, mogącego być miejscem ekspozycji najcenniejszych pamiątek historii Wojska Polskiego z Londynu. Dalsze rozważania na temat umów dotyczących współpracy przesunięto do dnia 28 maja.

23 maja w Ognisku Polskim (Polish Club) - 55 Exhibition Road, Dyrektor odbył spotkanie z przedstawicielkami nowych władz Zarządu Ogniska, Paniami: Barbarą Kaczmarowską Hamilton i Margorete Lady Belhaven and Stenton, którym przekazał materiały o Muzeum AK - jw. Budynek Ogniska jest usytuowany przy słynnej Exhibition Road, w reprezentacyjnej dzielnicy South Kensington, w pobliżu Hyde Parku. To wyjątkowe miejsce zostało przekazane Polakom przez rząd brytyjski w 1940 roku i przez dekady było sercem londyńskiej emigracji. Bywali tu prezydenci, generalicja, kombatanci. W Ognisku spotkał się też z Panem Prezesem Polskiego Związku Ziemian USA, Kanady i Anglii Wojciechem J. Fudakowskim i zapoznał się z jego projektem przekazania cennych archiwów do Muzeum AK. Zawarł tam tez znajomość z Panem Sergiuszem Paplińskim ps. "Kawka" - ze zgrupowania "Szarego", obecnie czynnym artystą-malarzem, który obiecał w prezencie dla Muzeum przesłać film na DVD-R pt. "Od pistoletu do pędzla".
Tego samego dnia w Instytucie Józefa Piłsudskiego (IJP) - 238-246 King Street, odbył spotkanie z Panią Anną Stefanicką - Sekretarzem Generalnym IJP. Instytut od 40. lat wypełniając swoją statutową działalność stoi przed poważnymi zmianami m.in. przeniesienia swojej siedziby do nowego pomieszczenia w budynku POSK-u, połączonego z gruntownym remontem oraz strategią przemieszczenia zbiorów do tworzonego muzeum w Sulejówku. Pani Sekretarz zadeklarowała, że akceptuje współpracę z Muzeum AK w szerokim zakresie użyczenia posiadanych zbiorów dla celów wydawniczo-wystawienniczych. W zasobach IJP znajdują się archiwalia dotyczące historii Polskiego Państwa Podziemnego m.in. np. w zespole akt T. Pełczyńskiego znalazł się niepublikowany dotąd oryginalny dziennik szefa sztabu Komendy Głównej AK z okresu niewoli po kapitulacji Powstania. Dyrektor przekazał IJP materiały o Muzeum AK - jw.
Również w tym dniu w Studium Polski Podziemnej - 11 Leopold Road, odebrał filmy (wrzesień ‘39) nagrane na DVD-R, dar Pana Jana Brodzkiego dla Muzeum AK. Po czym nastąpiło ponowne spotkanie i rozmowa z Panem Prof. M. Ney-Krwawiczem oraz wzruszające spotkanie z Panią Hanną Zbirohowską-Kością, Wiceprezes SPP.

24 maja dyrektor dokonał ustalania z Panią Prezes Marzenną Schejbal listy aktywnych członków Koła AK w Anglii celem korespondencji z Muzeum AK (ewentualne przekazy). Następnie nawiązał kontakt z Panią Margaret Englert, wdową po kombatancie i aktywnym działaczu emigracyjnym, przyjacielu naszego Muzeum, omówił sprawa przekazu wg woli zmarłego pamiątek po nim. W Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym - 238-246 King Street, odbył spotkanie z Panią Joanną Młodzińską, Prezes POSK-u i Panem Bartłomiejem Nowakiem, Kierownikiem Zarządzającym. Przekazał też im materiały o Muzeum AK - jw. Zwiedził wystawę otwartą na terenie biblioteki POSK "Pisarze wygnani w zbiorach Biblioteki Polskiej w Londynie".

25 maja Dyrektor wziął udział w uroczystościach związanych z zakończeniem działalności Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii - w programie słowno-muzycznym w teatrze POSK-u, King Street, London W6 0RF, na zaproszenie Zarządu Głównego SPK w WB. Nawiązał też kontakt z "Dziennikiem Polskim" (na Wyspach Brytyjskich od 1940 wychodzącym codziennie). Przekazał redakcji do wykorzystania prasowego materiały o Muzeum AK - jw.

26 maja wziął udział w dziękczynnej Mszy Świętej za 67 lat działalności SPK, odprawionej w kościele św. Andrzeja Boboli, 1 Leysfield Road, London W12 9JF.

27 maja w święto Spring BANK HOLIDEY zwiedził Muzeum Victoria and Albert, British Museum, odbył spacer po "imperialnej" osi od Trafalgar Square do Houses of Parlament, Tamizą z Westminsteru do Greenwich (statkiem).

28 maja w Instytucie Polskim i Muzeum im. Generała W. Sikorskiego (IPMS), 20 Princes Gate, Dyrektor złożył wizytę dotyczącą uszczegółowienia poprzednich ustaleń. Przeprowadził też sesję zdjęciową uzupełniającą dokumentacyjne braki z poprzednich wizyt. Wtedy nastąpiło przybycie do Instytutu Pani Irene Watil-Damasiewicz reprezentującej Association des Anciens Combatants Polonais en France et Leur Familles występujące pod znakiem SPK, celem przekazania sztandaru rozwiązanego Koła Ruchu Oporu Polskich Komunistów (Resistance) we Francji występującego pod zmodyfikowanym znakiem Krzyża Lotaryngii (!). Ten kuriozalny nabytek mógłby zasilić zbiory naszego Muzeum, o co można będzie wnieść starania w porozumieniu z Panią Ireną Watil, która była na otwarciu naszej Placówki i zapowiada swoją ponowną obecność w dniu obchodów Dnia PPP we wrześniu br., spotkanie może dotyczyć innych darowizn związanych ze środowiskami polskich kombatantów we Francji.

29 maja nastąpiła ostatnia wizyta Dyrektora w Studium Polski Podziemnej oraz przekazanie przez pracownika SPP Panią Heide Pirwitz-Bujnowską do Muzeum AK książki jej autorstwa i filmu Paula Meyera "Konspirantinnen - Polnische Frauen im Widerstand 1939-1945". 

Program na zakończenie działalności Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii, plik pdf >>>

**********