Pogrzeb śp. por. Agnieszki Lubowieckiej - Myczkowskiej
admin 2013-04-25
W dniu 25 kwietnia 2013 r w kaplicy na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. por. Agnieszki Lubowieckiej - Myczkowskiej ps. "Magda", żołnierza Armii Krajowej w Dzielnicy - Zachód Obwód "Koło" we Lwowie.
W uroczystościach pogrzebowych brała udział najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi jak również delegacja Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie z wystawionym pocztem sztandarowym Okręgu Lwowskiego i pocztem sztandarowym wystawionym przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Krakowskiego. Poczty sztandarowe zabezpieczone były harcerzami ZHR z "Akcji Sztandar".
Kompania Honorowa Wojska Polskiego z pełnym uroczystym ceremoniałem oddała hołd Zmarłej.
Pożegnalną mowę nad grobem wygłosił pan prof. Jerzy Kowalczuk kolega zmarłej ze Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego w Krakowie.
Trumnę posypano ziemią lwowską.
Cześć Jej pamięci !
*********
Mowa pogrzebowa prof. Jerzego Kowalczuka, plik pdf >>>
*********
Porucznik Agnieszka Lubowiecka-Myczkowska urodziła się w Daliowej koło Rymanowa 1 grudnia 1927.
Po tragicznej śmierci ojca Zdzisława Lubowieckiego w 1933 wychowywała się i uczyła we Lwowie w szkołach katolickich, gdzie przeżyła w okupację sowiecka i niemiecką oraz wysiedlenie.
W okresie od grudnia 1943, po zaprzysiężeniu, do lipca 1944 była łączniczką Armii Krajowej przenosząc między innymi szyfrowane rozkazy i meldunki i wykonując inne zadania konspiracyjne.
Rozpoczęte we Lwowie studia ukończyła na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, tam też podjęła pracę naukowo-dydaktyczna zaproponowaną Jej przez prof. Antoniego Plamitzera w dziedzinie geometrii wykreślnej - od trzeciego roku studiów w roku 1950 po późny wiek emerytalny do roku 2006.
Po przymusowym wysiedleniu ze Lwowa zamieszkała w Krakowie. W Caritas Academica poznała a później poślubiła Stefana Myczkowskiego, późniejszego profesora botaniki leśnej i ekologii lasu na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie lidera polskiej ochrony przyrody, pierwszego polskiego laureata Nagrody Europy w tej dziedzinie.
Za działalność w szeregach Armii Krajowej Bractwo Orląt Lwowskich nadało Pani Agnieszce Lubowieckiej-Myczkowskiej Krzyż Drugiej Obrony Lwowa. Na wniosek Komitetu Organizacyjnego 50 rocznicy Powstania Warszawskiego i "Akcji Burza" uhonorowana została Odznaką Pamiątkową "Akcji Burza", Otrzymała również Odznakę Weterana Walk o Niepodległość.
7 kwietnia 1999 Prezydent RP odznaczył Ją Krzyżem Armii Krajowej i awansował do stopnia podporucznika, a Minister Obrony Narodowej 6 czerwca 2001 do stopnia porucznika.
Aktywnie uczestniczyła przez wiele lat w działaniach Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i głęboko przeżywała powstanie i wszystkie, niełatwe etapy rozwoju Muzeum Armii Krajowej.
Zmarła w Krakowie 16 kwietnia 2013.
*********