Pożegnaliśmy porucznik inż. Janinę Kosiek

admin 2015-03-09

9 marca 2015 roku na cmentarzu parafialnym w Borku Fałęckim pożegnaliśmy ur. w 1921 r. porucznik inż. Janinę Kosiek, ps. "Emilia". Pogrzeb poprzedziła Msza Św. odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Królowej w Krakowie przy ul. Zagaje.

Zmarła została zaprzysiężona w Jaśle na początku 1942 r. w ZWZ-AK jako łączniczka i kolporterka prasy konspiracyjnej placówki Jasło krypt. "Jaśmin", Obwodu AK Jasło - Okręg Kraków. Następnie otrzymywała zadania wywiadowcze m.in. rozpracowania obozu jenieckiego, zdobywania aktualnych planów gazociągu i ropociągu.

Zdobywała blankiety Kennkart, ewidencję osób wywożonych na przymusowe roboty do Niemiec. Śledziła gestapowców, gromadziła leki i środki opatrunkowe dla placówki "Jaśmin". W czasie przygotowań do Akcji "Burza" gromadziła żywność dla oddziału partyzanckiego. Na skutek działań wojennych straciła zdrowie, była inwalidką wojenną.

W 1980 r. zaangażowała się w działalność w NSZZ "Solidarność", w jej domu mieściła się, aż do wsypy w 1987 r., zakonspirowana drukarnia Tajnej Komisji Robotniczej Hutników NSZZ "Solidarność" gdzie drukowano "Hutnika" i inne tytuły prasy podziemnej.

Po 1989 r., aktywnie włączyła się do pracy w strukturach kombatanckich, była członkiem Zarządu Oddziału Krakowskiego ŚZŻAK, przez długie lata pracowała w Komisji Socjalnej pomagając Koleżankom i Kolegom kombatantom. Dopóki pozwalało jej zdrowie brała udział we wszystkich spotkaniach Oddziału, była członkiem Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej.

W Muzeum AK uczestniczyła w uroczystościach rocznicowych i spotkaniach kombatanckich. Gdy już nie mogła wychodzić z domu interesowała się nadal pracą Związku.

W imieniu Żołnierzy Armii Krajowej Zmarłą pożegnał mjr Jerzy Krusenstern ps. "Tom", przybliżając obecnym Jej zasługi dla konspiracji oraz dla kombatantów. Następnie głos zabrała koleżanka z Koła Emerytów Nauczycieli NSZZ "Solidarność". Jako ostatni Porucznik "Emilię" pożegnał p. Leszek Śledź - drukarz pracujący przez cały czas w tajnej drukarni. Wszyscy podkreślali patriotyzm, niezwykłą życzliwość, szlachetność, skromność, uczynność i koleżeńskość oraz jej poczucie odpowiedzialności za los osób, z którymi pracowała.

Pogrzeb odbył się z pełnym ceremoniałem wojskowym, nad trumną oddano salwę honorową, salut sztandarem, trumnę składano przy dźwiękach werbla. W pogrzebie brała udział delegacja Muzeum AK.

Porucznik "Emilia" odznaczona została m.in. Krzyżem Kawalerskim, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Wojska, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Patentem i Odznaką "Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny".

tekst i fot. M. Koszarek