Rocznica napaści sowieckiej na Polskę

admin 2012-09-17

W czasie gdy Polacy walczyli z niemieckimi najeźdźcami, zostali zaatakowali zbrodniczym ciosem ze wschodu. 17 września 1939 r. władze sowieckie łamiąc obowiązujące porozumienia z rządem Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadziły na Kresy Wschodnie oddziały Armii Czerwonej. Na zdobytych terenach Rosjanie dokonywali zbrodni na wojskowych a także na bezbronnej ludności cywilnej. 22 września 1939 r. w Brześciu nad Bugiem odbyła się wspólna defilada sowiecko-niemiecka. 28 września Niemcy i Rosjanie podpisali traktat o granicach i przyjaźni. Niemcy odstąpili Litwę ZSRR, za część ziem polskich. Rozpoczął się okres dwóch okupacji, tragicznego czasu w dziejach Narodu Polskiego, którego symbolem stała się zbrodnia dokonana przez NKWD w Katyniu.

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie tradycyjnie w dniu rocznicy napaści Armii Czerwonej na Polskę odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna. Została ona zorganizowana pod patronatem Marka Sowy, Marszałka Województwa Małopolskiego. Wśród instytucji firmujących przedsięwzięcie znalazły się: Komitet Opieki Nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, Towarzystwo Pamięci Narodowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego oraz Związek Piłsudczyków Oddział Małopolski.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w kaplicy Chrystusa Króla na Cmentarzu Rakowickim. Nabożeństwo sprawowano w intencji ofiar komunizmu oraz pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1945. Homilię wygłosił o. Jerzy Pająk OFM Cap. Kapelan środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Archidiecezji Krakowskiej Kolejnym punktem programu uroczystości było odprawienie modłów i złożenie kwiatów przy Symbolicznej Mogile - Pomniku Ofiar Komunizmu. Uroczystość zakończyła się przemarszem pod Pomnik Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polskiej Ludności Kresów Południowo Wschodnich w latach II wojny światowej.

Na Cmentarzu Rakowickim zebrali się Kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i patriotycznych Krakowa a także licznie zgromadzona młodzież. Nie zabrakło przedstawicieli Wojska Polskiego i Policji. Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie reprezentował Dyrektor, który złożył wiązankę biało-czerwonych kwiatów.

tekst Artur Jachna
fot. Karol Kowalski

**********

Skazani na podwójną śmierć, homilia o. Jerzego Pająka, kapelana środowisk niepodległościowych, plik pdf >>>

Modlitwa za ofiary komunizmu w 73 rocznicę agresji Rosji Sowieckiej na Polskę, o. Jerzyego Pająka, kapelana środowisk niepodległościowych, plik pdf >>>

**********