Spotkanie Środowiska AK im. "Orląt Lwowskich"
admin 2014-03-18
W Muzeum Armii Krajowej im. gen.Emila Augusta Fieldorfa "Nila" w Krakowie odbyło się spotkanie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie.
Na spotkaniu obecny był ksiądz prałat Jan Dziasek kapelan Środowiska z Kościoła Świętej Królowej Jadwigi w Krakowie, Dyrektor Muzeum Armii Krajowej dr hab. Janusz Mierzwa, Członkowie Środowiska i ich rodziny.
Na wstępie prowadzący spotkanie Prezes Środowiska Jacek Janiec w krótkich zdaniach przedstawił sylwetkę zmarłego w ostatnim czasie Wiceprezesa Ogólnopolskiego Okręgu Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru III Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" we Wrocławiu śp. Antoniego Gomułkiewicza, człowieka szlachetnego, oddanego organizacji Związku swoją wiedzą, ofiarnością i zaangażowaniem.
Ksiądz Prałat Jan Dziasek poprowadził modlitwy za duszę Zmarłego oraz w intencji Ojczyzny, ks. Piotra Skargi, oraz do św. Józefa.
Następnie Dyrektor Muzeum AK pan dr hab. Janusz Mierzwa przedstawił plany rozwoju Muzeum AK pod względem organizacyjnym i jego wszechstronnej popularyzacji. Zasygnalizował duży procentowy wzrost osób zwiedzających, co wiąże się z wzrostem wpływów dochodów z biletów oraz pozyskanie po raz pierwszy dodatkowych funduszy zewnętrznych na rozwój Muzeum. Zaznaczył też, że przedstawiona aktualnie wystawa "Burza na Wołyniu" jest wystawą dobrze ocenianą przez środowiska kombatanckie. Zapowiedział na lipiec zorganizowanie wystawy dotyczącej Obszaru Lwowskiego Armii Krajowej. Współpraca w tym zakresie ze Środowiskiem AK Lwów będzie kontynuowana.
Wystąpienie Dyrektora przez członków Środowiska zostało odebrane z zadowoleniem. Pan kpt. Adam Baczyński przedstawił sprawę dojazdu do Muzeum. Brak dobrej drogi dojazdowej i miejsc parkingowych dla samochodów osobowych wymaga zmian. Dojazd autobusowy wycieczek nie jest praktycznie możliwy. Komunikacja miejska jest oddalona od obiektu na odległość zbyt dużą dla osób niesprawnych i starszych. a istniejący przy Muzeum przystanek autobusowy obsługuje obecnie tylko jedną linię na której częstość kursowania autobusu wynosi raz na godzinę w jednym kierunku.
Pan Zbigniew Broczkowski zasygnalizował, że oznaczenie zewnętrzne Muzeum jest praktycznie niezauważalne. Przedstawił też temat budowy pomnika Armii Krajowej zaniepokojony, że nie ma wystarczających funduszy na dokończenie budowy i zaapelował o skuteczną pomoc. Zasygnalizował także, że przy wmurowaniu aktu erekcyjnego pomnika zabrakło ziemi ze Lwowa. Sprawa została wyjaśniona o tyle, że posiadana ziemia z cmentarza "Orląt Lwowskich" we Lwowie nie została zakwalifikowana ze względu na wymogi formalne i pozyskano ziemię z odpowiednimi dokumentami z Brzeżan, którą dostarczyła pani kpt. Irena Wesołowska w imieniu Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego.
Następnie zebranym w dniu imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego pokazano kilkadziesiąt mało znanych zdjęć z rewii kawalerii na Błoniach w Krakowie w 1933 r. i zdjęcia z pogrzebu Marszałka w Krakowie z 1935 r. Zdjęcia przekazała do dyspozycji Środowiska wdowa po naszym członku Zbigniewie Kubiczu.
Następnie prof. Jerzy Kowalczuk w imieniu Związku Sybiraków odczytał oświadczenie:
"Związek Sybiraków w Krakowie szuka kontaktu z rodziną Tadeusza Wiktora Jankowskiego, syna Wiktora i Elżbiety, ur. VIII/1913 r. Ukończył on Akademię Weterynarii we Lwowie. Był oficerem VIII Pułku Ułanów we Lwowie. Zginął w Katyniu. Kontaktem z rodziną Tadeusza Wiktora Jankowskiego, poprzez Związek Sybiraków, jest zainteresowana jedna ze szkół w Nowej Hucie, która przyjęła imię Tadeusza Wiktora Jankowskiego."
Zebranym pokazano także otrzymane dokumenty Polskiego Czerwonego Krzyża dotyczące zamordowanego w Kozich Górach (Katyń k. Smoleńska) ppłk. dr. Kamińskiego Tadeusza Stefana, syna Leopolda ur. w 1889 r., sędziego Sądu Najwyższego wojskowego i znalezione przy nim zdjęcie.
Następnie sekretarz Środowiska pan Tadeusz Sura zrelacjonował dwa wyjazdy służbowe: na zjazd Zarządu Głównego ŚZŻAK w Warszawie i na wybory Ogólnopolskiego Okręgu Związku Żołnierzy AK Obszaru III Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" we Wrocławiu. Stosowne dokumenty przekazano do wglądu członków Środowiska.
Na zebraniu omówiono skuteczność protestów przeciwko pojawianiu się antypolskich publikacji i filmów oraz sytuację polityczno - militarną na Ukrainie, przy czym krótką analizę wydarzeń przedstawili panowie Stanisław Czerny i prof. Jerzy Kowalczuk.
Zebranym przekazano najnowszy numer Biuletynu Wewnętrznego Środowiska i dodatkowo archiwalny egzemplarz wydawnictwa Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość "Orzeł Biały".
Ustalono termin najbliższego spotkania na dzień 16 czerwca 2014 r.
Następnie zebrani wzajemnie złożyli sobie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Muzeum AK i pracownikom za pomoc w zorganizowaniu spotkania.
relację sporządził Jacek Janiec
fot. Jacek Janiec i Tadeusz Sura
**********
Biuletyn Środowiska, plik pdf >>>
**********