Spotkanie Środowiska Lwowskiego Żołnierzy AK

admin 2013-06-19

W dniu 19 czerwca 2013 r. w Muzeum Armii Krajowej im. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie, odbyło się spotkanie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie.

Spotkanie prowadził Prezes Środowiska - Jacek Janiec.

Po przywitaniu przybyłych członków Środowiska i zaproszonego na spotkanie Dyrektora Muzeum AK pana Tadeusza Żaby odczytana została informacja o zmarłych ostatnio członkach Środowiska pana śp. kpt. Zbigniewa Kubicza ps. "Ryś" i pani śp. por. Agnieszki Lubowieckiej - Myczkowskiej ps. "Magda", których odejście uhonorowano minutą ciszy i modlitwą za dusze zmarłych.

Następnie Dyrektor Muzeum AK pan Tadeusz Żaba zrelacjonował obecną sytuację funkcjonowania Muzeum i kulisy wyboru nowego dyrektora, po odejściu na emeryturę pana Adama Rąpalskiego.

W następnej kolejności omawiano pracę nad wznowieniem w Muzeum wystawy Obszaru Lwowskiego AK, nad którą prowadzone są prace. Pan kpt. Adam Baczyński zrelacjonował zebranym prace nad tym tematem i związane z tym problemy. Zaapelowano ponownie o przekazywanie na rzecz Muzeum eksponatów, pamiątek i relacji w celu wzbogacenia możliwości wystawowych.

Kolejnym punktem spotkania było omówienie zbliżającej się w dniu 11 lipca 2013 r 70-tej rocznicy Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa 1943 -1947 r. akcji planowej świadomego i dobrowolnego ludobójstwa na obywatelach polskich Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej, zarówno Polaków i Ukraińców jak również Czechów, Ormian, Romów, Rosjan i Żydów dokonanego na Wołyniu, Podolu, Polesiu i Kresach Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich, członków faszystowskiej organizacji OUN-UPA.

Podkreślono, że Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów na swoim Kongresie przyjęła swoją ideologię już w 1929 r. opracowaną przez faszystę Dymitra Doncowa. Faszystowskie państwo ukraińskie miało obejmować teren ponad 1mln 200 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni jako terytorium etnograficzne. OUN była członkiem międzynarodówki socjalistycznej o nazwie "Zjazd Zjednoczonych Nacjonal - socjalistycznych Organizacji " z siedzibą w Stuttgarcie, której patronował Josepf Gobbels. Formacje zbrojne OUN w dyspozycji hitlerowskich Niemiec, biorących udział w agresji na Polskę jako współuczestnicy to: 31 Batalion SD, Dywizja Waffen SS - Galizien, Bataliony "Nachtigall" i "Roland" i Legion Ukraińskich Nacjonalistów. Wszystkie te formacje dążyły do eksterminacji ludności objętej niezrozumiałą, nienawistną doktryną.

Z wielkim uznaniem odczytano inicjatywę o ogólnopolskim dniu "Krwawej Niedzieli", w którym to 11 lipca 2013 r w intencji zamordowanych, w całej Polsce w kościołach zadzwonią dzwony i zawyją miejskie syreny.

Zebrani na spotkaniu członkowie Środowiska opowiedzieli swoje niezwykle interesujące wspomnienia. Opisujący te opowieści z wielkim żalem anonsuje, ze uciekły nam wspomnienia, które nie zostały zarejestrowane. Relacje pisemne być może uda się w tej samej relacji otworzyć.

Informacja o Korkociu "Wowk" z SS-Galizien, zdemaskowanemu w USA, którego rozpoznały media są efektem inicjatyw z prowadzonej przed organizacją "Krwawej Niedzieli"

Poinformowano obecnych o wykonaniu tablicy pamięci zmarłemu, wieloletniemu Prezesowi Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie, panu płk. Janowi Surze. Tablica zostanie uroczyście odsłonięta w Panteonie Narodowym Żołnierzy Armii Krajowej Polskich Kresów Wschodnich w kościele pw. Św. Jadwigi Królowej, przy ul. Władysława Łokietka w Krakowie, w ustalonym na kolejnym spotkaniu Środowiska terminie, które odbędzie się w dniu 18 września 2013 r o godz.11 00 w Muzeum Armii Krajowej.

Wszystkim obecnym wręczono kolejny 13 numer Wewnętrzny Biuletyn Informacyjny, plik pdf >>>

pozostałym członkom biuletyn zostanie wysłany pocztą.

Po oficjalnym spotkaniu zespól Środowiska do spraw współpracy z Muzeum AK omawiał z pracownikami Muzeum szczegóły dotyczące reaktywowania wystawy Obszaru Lwowskiego AK.

relację i zdjęcia wykonał Jacek Janiec