Spotkanie Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego

admin 2012-06-20

W dniu 20 czerwca 2012 r. w Muzeum Armii Krajowej im. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie odbyło się spotkanie członków Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie.

Spotkanie prowadził prezes Środowiska Jacek Janiec.

Po przywitaniu zebranych spotkanie rozpoczęto modlitwą za zmarłego dniu 4 czerwca 2012 r. śp. prof. mjr. Jerzego Węgierskiego ps. "Antek", żołnierza ZWZ -AK- "NIE". Poinformowano zebranych o przebiegu uroczystości pogrzebowych, w których udział wzięła delegacja Środowiska z Honorowym Prezesem Okręgu III Obszaru Lwowskiego panem mjr. Janem Surą wraz z pocztem sztandarowym. Reportaż z pogrzebu zamieszczony jest na stronie internetowej Muzeum AK w dziale "Wydarzenia" >>>

Kolejnym punktem spotkania była uroczystość odznaczenia "Krzyżem II Obrony Lwowa po 1939 r." pani kapitan Ireny Wesołowskiej przez prezesa Kapituły Krzyża pana majora Jana Surę.

Pani kpt. Irena Wesołowska, urodzona w Brzeżanach w czasie II Wojny Światowej działała w strukturach konspiracji Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Od 1989 r. aktywnie uczestniczy w inicjatywach wspierających etos Szarych Szeregów i Armii Krajowej poprzez organizowanie wystaw, uroczystości i opieki nad żołnierzami AK i z Jej to inicjatywy w 1990 r. powstał Fundusz Pomocy Żołnierzom Armii Krajowej, którego to pracami kierowała do 1999 r. W obecnej chwili cały czas aktywnie uczestniczy w inicjatywach patriotycznych w bardzo szerokim zakresie. Po odznaczeniu wszyscy zebrani złożyli Pani kapitan gratulacje i nagrodzili serdecznymi oklaskami. Pani Irena Wesołowska przekazała dla Środowiska przedwojenne mapy Lwowa i kilka książek.

Kolejnym punktem spotkania był referat o pracach konserwatorskich odnowy zabytkowych grobowców i pomników na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, bardzo interesująco przekazany obecnym przez pana Stanisława Czernego. Do tej pory wyremontowano sto kilkadziesiąt zagrożonych zniszczeniem obiektów.

Zaawansowane plany i prace staraniem krakowskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich trwają też wokół Cmentarzyska Żelaznej Kompanii z 1831 r. na Cmentarzu Łyczakowskim. Część kwatery została bezpowrotnie zniszczona w czasie drugiej okupacji sowieckiej - powstały tam grobowce komunistycznych dygnitarzy. Usunięte krzyże porzucono na trawniku pozostałej części cmentarzyska. Wszystkie elementy ulegną odnowieniu.

Zaoferowano uczestnikom spotkania kwartalnik "Cracovia Leopolis", z którego sprzedaży dochód przeznaczony jest na ratowanie Cmentarza Łyczakowskiego.

Pan Jacek Janiec odczytał "List otwarty do posłów RP" wystosowany przez Porozumienie Pokoleń Kresowych o podjęcie uchwały:

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, oddając hołd ofiarom zbrodni o znamionach ludobójstwa popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej Kresów Wschodnich, ustanawia dzień 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.

Od obecnych na spotkaniu zebrano popierające podpisy, które zostaną dopisane do spisu sygnatariuszy.

Wszystkim obecnym przekazano Wewnętrzny Biuletyn Informacyjny Środowiska nr 8.

**********

Jerzy Węgierski, podporucznik cz. w. AK, 1943

*********

Biuletyn Informacyjny Środowiska nr 8, plik doc >>>

********

relacja i zdjęcia Jacek Janiec i Tadeusz Sura