Spotkanie Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego
admin 2012-10-17
W dniu 17.10.2012 r w Muzeum Armii Krajowej im. E. A. Fieldorfa "Nila" w Krakowie, odbyło się nadzwyczajne spotkanie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie, w sprawie ekspozycji stałej w Muzeum AK, obejmującej "Zagadnienie tragedii Kresów jej zbrojny opór z kolejnymi agresorami i ludobójstwo ludności tam zamieszkałej". Na spotkanie przybył z Wrocławia Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ogólnopolskiego Okręgu Obszaru III Lwowskiego pan Adam Gajda.
Pan mgr Włodzimierz Wowa Brodecki Prezes Środowiska Wołyńskiego w Krakowie, reprezentował żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
Spotkanie prowadził pan Jacek Janiec.
Po przywitaniu gości i członków Środowiska zebrani minutą ciszy uczcili śmierć zmarłego w dniu 7.10.2012 r. w Nowym Sączu członka Środowiska p. Zdzisława Mrozka ps. "Kadet". Prezes Adam Gajda w krótkich słowach przedstawił sylwetkę zmarłego.
Następnie członkowie Środowiska omawiali sprawę wznowienia pokazania w Muzeum AK zdeponowanej ekspozycji działalności Armii Krajowej na Kresach południowo-wschodnich z poszerzeniem jej o obszar Wołynia, Nowogródka i Wilna. Postulowali o kompleksowe ukazanie tragicznej historii Kresów w jej wszechstronnym przekazie. Edukacyjny problem pokazywania tej historii od dawna jest pomijany, fałszowany i wypaczany w wielu przypadkach tak zwanej opinii publicznej. Środowiska Kresowe AK od początku powstania Muzeum AK wiązały z nim swoje nadzieje jako miejsca do prawidłowego i obszernego zobrazowania tego tematu dla opinii publicznej. Przedstawienie kolejnych okupacji - na przemian agresorów zewnętrznych Niemców i Sowietów wspomaganych przez ludność innych narodowości na tych terenach jest problemem wymagającym szczególnego wyeksponowania z wyjaśnieniem prowadzenia ruchu oporu na tych terenach w obronie Polski i jej ludności. Ukazanie specyficznych warunków
działalności Armii Krajowej na tym terenie i ich szczególnych, odmiennych warunków dla każdego rejonu niezwykle uatrakcyjniłoby możliwości poznawcze zwiedzającym fenomen PPP.
Omawiane propozycje wsparł pan płk. Tadeusz Bieńkowicz ps. "Rączy" żołnierz AK Nowogródek.
Postulaty swoje przedstawiła z-cy Dyrektora Muzeum AK p. Tadeuszowi Żabie delegacja z Prezesem p. Adamem Gajdą na czele. Pan Dyrektor ze zrozumieniem przyjął zgłoszone propozycje i obiecał w najbliższej przyszłości sprawę Kresów wyeksponować odrębną wystawą.
Delegacja zaprosiła Dyrekcję Muzeum na Mszę św. w intencji "Obrońców Lwowa w 1918 r." w kościele Świętej Jadwigi Królowej w Krakowie, przy ul.Łokietka, po której w Panteonie Narodowym Żołnierzy Armii Krajowej Polskich Kresów Wschodnich odbędzie się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamięci upamiętniającej żołnierza Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego prof. mjr. Jerzego Juliana Węgierskiego ps. "Antek".
Zebranych na spotkaniu poinformowano o przekazaniu w darze do biblioteki Środowiska przez panią kapitan Irenę Wesołowską archiwalnych egzemplarzy Biuletynu "Spotkania Świrzan". Kilka egzemplarzy zostało przekazanych do dyspozycji Okręgu AK Lwów we Wrocławiu.
relację sporządził Jacek Janiec.
zdjęcia Jacek Janiec i Tadeusz Sura