Spotkanie Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego
admin 2015-03-16
W dniu 16 marca 2015 roku w Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa "Nila" odbyło się spotkanie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich".
W zebraniu uczestniczyli Państwo Irena i Jerzy Wesołowski z córką, Prezes Środowiska Wołyńskiego 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK pan Włodzimierz Wowa Brodecki oraz członkowie Środowiska.
Zebranie prowadził prezes Jacek Janiec, który po przywitaniu obecnych rozpoczął spotkanie od wspólnej modlitwy za zmarłego por. Bogdana Szymusika oraz zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Niezłomnych z Kresów Południowo-Wschodnich. Swoją więź modlitewną z zebranymi przekazał kapelan Środowisk Kresowych ks. prałat Jan Dziasek, który w tym dniu odprawił mszę świętą w intencji zmarłego śp. por. Bogdana Szymusika.
Następnie Państwo Irena i Jerzy Wesołowscy wręczyli Prezesowi Środowiska AK Lwów p. Jackowi Jańcowi (bez uprawnień kombatanckich) pamiątkową Odznakę Honorową "Orlęta - Obrońcom Kresów Wschodnich-1919" za zaangażowanie i pracę dla Środowisk Kresowych.
Zasygnalizowano możliwość bezpośredniego reagowania na wydawnictwa używające sformułowań "polskie obozy śmierci", "polskie obozy zagłady", "polskie obozy koncentracyjne" lub inne dezinformujące opinię innych narodów o zbrodniczej działalności Niemców odpowiedzialnych za zbrodnie ludobójstwa dokonywaną na innych narodach. Indywidualne działanie też odnosi skutek, jak to było w przypadku dziennikarza prasy austriackiej, który przysłał sprostowanie.
Następnie p. Jacek Janiec w uzupełnieniu do otwartej wystawy w Muzeum AK z okazji 70-tej rocznicy powstania Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" pt. "Niezłomni / Historie Wyklęte" wygłosił odczyt pt. "Żołnierze Niezłomni Okręgu Lwowskiego podwójnie wyklęci".
Pan W. Brodecki opowiedział o jednej ze swoich wypraw na koniu szlakiem 1 brygady kawalerii utworzonej w 1944 r. z wziętych do niewoli przez sowietów żołnierzy kresowych podolskich i wołyńskich pułków, która brała udział w bitwach z Niemcami na całym szlaku aż do Berlina. Opowieść była udokumentowana albumami ze zdjęciami i dokumentami z tej wyprawy.
Pan Stanisław Czerny przekazał do dyspozycji Komitetu Budowy Pomnika AK w Krakowie przywiezioną ziemię z miejsca walk AK we Lwowie, wraz ze stosownym certyfikatem. Można też było nabyć kalendarzyki "lwowskie" i kwartalnik Cracovia Leopolis.
Wszystkim obecnym wręczono Biuletyn Wewnętrzny Środowiska ,oraz archiwalny egzemplarz miesięcznika Zrzeszenia "WiN" - "Orzeł Biały". Złożono sobie wzajemnie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych,oraz wszystkim obecnym przekazano życzenia od kapelana Środowisk Krasowych ks. prałata Jana Dziaska.
Dziękujemy Dyrektorowi Muzeum AK p. dr. hab. Januszowi Mierzwie za gościnę i pracownikom za pomoc w zorganizowaniu spotkania.
relacja Jacek Janiec
fot. Jacek Janiec i Tadeusz Sura