Święto Lotnictwa 2012
admin 2012-08-29
Święto Lotnictwa 2012 i VI Światowy Zjazd Lotników Polskich
Dęblin - Warszawa, 25 - 28 sierpnia 2012
W uznaniu działań podjętych przez Muzeum AK mających na celu propagowanie historii lotnictwa przedstawiciele Muzeum zostali zaproszeni do wzięcia udziału w tegorocznym VI Światowym Zjeździe Lotników Polskich oraz w Święcie Lotnictwa.
Dzień pierwszy, 25 sierpnia, Szkoła Orląt - Dęblin
Pierwszym punktem programu była wizyta w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Przy pomniku weterani, współcześni lotnicy i pasjonaci polskiego lotnictwa oddali hołd swoim poprzednikom.
Uczestnicy spotkania zwiedzili Muzeum Sił Powietrznych, hangar z ekspozycją samolotów i śmigłowców, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, laboratoria i symulatory WSOSP. Mocnym akcentem był pokaz kunsztu lotniczego pilotów, którzy na samolotach MIG 29 zaprezentowali swoje znakomite wyszkolenie.
Dzień drugi, 26 sierpnia, Aeroklub Warszawski
W niedzielne popołudnie uczestnicy Zjazdu odwiedzili lotnisko Aeroklubu Warszawskiego. Niespodzianką przygotowaną przez aeroklubowych pilotów były przeloty samolotami Cesna i możliwość obejrzenia Warszawy z powietrza.
Dzień trzeci, 27 sierpnia, Wizyta u Prezydenta PR i Apel Poległych
W poniedziałek weterani złożyli kwiaty na warszawskich Powązkach na grobach lotników. W południe uczestników zjazdu przyjął prezydent Bronisław Komorowski. Szczególnie zasłużonym prezydent wręczy awanse i odznaczenia. Wieczorem na Polach Mokotowskich odbył się Apel Poległych.
Dzień czwarty, 28 sierpnia, Święto Lotnictwa
We wtorek, w dniu Święta Lotnictwa, weterani, lotnicy Sił Powietrznych RP i pasjonaci lotnictwa spotkali się na uroczystym apelu pod Pomnikiem ku Czci Lotników Polskich Poległych w II Wojnie Światowej na Polach Mokotowskich w Warszawie.
Nad pierwszym polskim lotniskiem wojskowym odbyła się defilada lotnicza. Nad głowami zebranych przeleciało po sześć samolotów F-16, MiG-29, Su-22 i TS-11 Iskra w szyku grot.
W takcie głównych uroczystości na Polach Mokotowskim ekipa programu telewizyjnego "Było nie minęło" otrzymała
"Błękitne skrzydła", prestiżową nagrodę nadawaną co roku przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję miesięcznika "Skrzydlata Polska" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie lotnictwa.
Wyróżniony zespół to - red. Adam Sikorski, kpt. pil. Wojciech Tomaszewski, Robert Kmieć, Tomasz Jastrzębski i Tomasz Smyk - za wieloletnie, efektywne i skuteczne poszukiwania na terenie całego kraju i zagranicą historycznych eksponatów lotniczych ukrytych w ziemi, w tym znalezienie w 2012 roku samolotu P-11, którym podczas wojny latał płk Wacław Król. W pracach tych czynnie uczestniczyło Muzeum AK.
"Błękitne skrzydła" otrzymał również Krzysztof Radwan, Dyrektor Muzeum Lotnictwa.
Święto Lotnictwa jest obchodzone w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura, lecąc samolotem RWD-6, zajęli pierwsze miejsce, pokonując załogi z innych krajów.
Pierwszy Światowy Zjazd Lotników Polskich odbył się w 1992 roku. W zjeździe wzięło udział ok. 200 uczestników reprezentujących stowarzyszenia weteranów lotnictwa działające w kraju i ponad 130 osób z zagranicy, głównie z Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Gospodarzem znakomicie przygotowanych uroczystości był dowódca Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski.