Uczestnicy Kadrówki w Muzeum AK
admin 2013-08-04
4 sierpnia 2013 r. w Muzeum Armii Krajowej odbyło się spotkanie z Wacławem Szaconiem, ps. "Czarny". Znalazło się ono w programie tegorocznego Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc.
W spotkaniu, które prowadził dr Jerzy Bukowski, wzięli udział m.in. uczestnicy XLVIII (33. po wojnie) Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej z Janem Jozefem Kasprzykiem, Komendantem Marszu, na czele. Zebranych powitał dr Janusz Mierzwa, dyrektor Muzeum AK, który wspomniał przy tej okazji o planach włączenia się Muzeum w organizację uroczystości związanych z przyszlorocznym 100-leciem Kadrówki.
Wacław Szacoń (rocznik 1926) opowiedział zebranym o swojej działalności konspiracyjnej w czasie II wojny światowej, kiedy należał do Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej na Lubelszczyźnie. Po w1945 r. zaangażował się w walkę przeciwko komunistom, za co został skazany na karę śmierci (spędził w więzieniu siedem lat). Co bardzo zainteresowało zebranych, "Czarny" przyjaźnił się z Józefem Franczakiem ps. "Lalek, ostatnim Żołnierzem Wyklętym. W latach 60. i 70. współpracował z mjr. Józefem Herzogiem w dziele odnowy Krypty Józefa Piłsudskiego na Wawelu.
Po rozmowie z Wacławem Szaconiem odbył się pokaz filmu "Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń" w reżyserii Dariusza Walusiaka i Mirosława Krzyszkowskiego.
Spotkanie w Muzeum AK rozpoczęło tegoroczne uroczystości kadrówkowe. Tegoroczny Marsz z Krakowa do Kielc odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego kursu oficerskiego Związku Strzeleckiego, jaki odbył się na Podhalu pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Będzie także swego rodzaju "próbą generalną" przed przypadającym w przyszłym roku Stuleciem Czynu Niepodległościowego Legionów. Honorowy Patronat nad Marszem zgodziła się objąć Pani Karolina Kaczorowska - małżonka ostatniego Prezydenta II RP śp. Ryszarda Kaczorowskiego, który obejmował swym patronatem "Kadrówkę" aż do tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej.
tekst Przemysław Wywiał
fot. Marcin Bieńkowicz