Uroczystość w 145. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

admin 2012-12-04

4 grudnia 2012 roku, w przeddzień 145. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, odbyły się w Krakowie uroczystości upamiętniające Marszałka i jego Żołnierzy. Złożyły się na nie: hołd w na Wawelu, spotkanie okolicznościowe w gmachu "Sokoła" oraz apel pamięci.

Rano odbył się hołd pamięci Marszałka w Krypcie Srebrnych Dzwonów z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58. pułku piechoty z Dzierżoniowa oraz młodzieży szkolnej.

Następnie odbyło się spotkanie w gmachu Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Jako pierwszy wystąpił prezes PTG "Sokół" mec. Konrad Firlej, który przypomniał historię "Sokoła", ze szczególnym uwzględnieniem udziału członków organizacji w walkach o niepodległość. Z kolei dr Przemysław Wywiał, pracownik Muzeum Armii Krajowej, przybliżył działalność Związku Strzeleckiego od 1908 roku, kiedy powstał Związek Walki Czynnej, po dzień dzisiejszy. Teatr MEANDER ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie przedstawił bardzo ciekawy spektakl "Wiem, com dla Polski uczynił". Na zakończenie spotkania mgr Henryk Dziedzic pokazał młodzieży Izbę Pamięci "Sokoła".

Po spotkaniu zebrani udali się przed pomnik Józefa Piłsudskiego i Czwórki Legionowej, gdzie - z udziałem młodzieży klasy wojskowej z XXV Liceum Ogólnokształcącego i pocztów sztandarowych - odbył się uroczysty apel pamięci. Uświetniła go recytacja poezji legionowej przez aktorkę Alicję Kondraciuk. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów.

Organizatorami uroczystości były: Związek Piłsudczyków Oddział Małopolska, Szkoła Podstawowa nr 61 oraz Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, a patronatem objął ją mec. Konrad Firlej, Prezes PTG "Sokół". Całość prowadził Edward Wilhelm Jankowski, prezes Małopolskiego Oddziału Związku Piłsudczyków.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Krakowie, organizacji kombatanckich i niepodległościowych, a także bardzo licznie zgromadzona młodzież ze szkół w Krakowie, Brzesku i Michałowic.

tekst Przemysław Wywiał