Uroczysty Zlot Kawalerów Orderu Virtuti Militari

admin 2014-05-16

16 maja 2014 r. w Racławicach odbyły się obchody 220. rocznicy Bitwy pod Racławicami - zwycięskiej batalii Insurekcji Kościuszkowskiej, którym towarzyszył uroczysty Zlot Kawalerów Orderu Virtutti Militari. Wśród zaproszonych gości, poza bohaterami uhonorowanymi najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym, obecni byli m.in. wicewojewoda małopolski Andrzej Harężlak, przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych, Wojewódzkiej Komendy Policji i Państwowej Straży Pożarnej, reprezentanci Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i polskich sił zbrojnych, a także organizacji kombatanckich.

Obchody rocznicowe zainaugurowała msza św. w Kościele parafialnym w Racławicach, a następnie przemarsz pod Pomnik Bartosza Głowackiego i złożenie kwiatów u jego stóp. Niesprzyjająca aura popsuła nieco szyki organizatorom - ze względu na deszcz zasadnicza część uroczystości odbyła się nie pod pomnikiem bohatera Powstania Kościuszkowskiego na polu bitwy, jak planowano, a w hali sportowej miejscowego gminazjum.

Wójt Racławic, Adam Samborski, nawiązując do wydarzeń powstania kościuszkowskiego, bitwy racławickiej i bohaterskiej postawy prostego ludu, przedstawił zasady, na jakich opierać powinien się patriotyzm współczesny: Brał Kościuszko na swe barki całe dziedzictwo licznych błędów, omyłek i ambicji z narodem wprawdzie skłonnym do uniesień, ale na ogół jeszcze nieoświeconym, sprawie publicznej obcym, biernym, przytłoczonym pańszczyzną. (…) Trzeba było uzyskać uznanie całego narodu, trzeba było porwać go za sobą, obudzić wiarę w sukces. (…) Nie ulega wątpliwości, że prawie wszystkie wypowiedzi i proklamacje Kościuszki posiadają głębokie i stale aktualne wskazania, by zaniechać sporów i myśleć o tym, co łączy, a nie co dzieli. (…) Przenieśmy te piękne, wspaniałe pobudki patriotyczne i odnieśmy je do współczesności. Nowe uwarunkowania, nowa sytuacja gospodarcza, polityczna społeczna, nasze umiejscowienie w Europie wymagają od nas innego patriotyzmu, patriotyzmu dzisiejszego - namawiał A. Samborski. Dziś mądry, polski patriotyzm oznacza szukanie równowagi między potrzebą zmian a koniecznym szacunkiem dla tradycyjnych wzorów i oczekiwań, dla historycznie ukształtowanych wrażliwości i przyzwyczajeń. Dzisiaj, nowoczesny patriotyzm polski to głównie patriotyzm poszanowania własnego państwa, pracy na rzecz modernizacji Ojczyzny przy wykorzystaniu doświadczeń własnych i doświadczeń integrującej się Europy. Dzisiaj to patriotyzm otwarty na nowoczesny świat - stwierdził Wójt Racławic, otwierając spotkanie.

Po apelu poległych nastąpiło wręczenie Kawalerom Orderu Virtuti Militari pamiątkowych grawertonów oraz medali "Pro Patria" osobom uhonorowanym przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Wręczono także nagrody dla szkół biorących udział w zawodach sportowych oraz konkursach wiedzy historycznej, które towarzyszyły obchodom. Wśród Kawalerów Orderu Virtuti Militari w uroczystościach uczestniczyli: płk Jerzy Pertkiewicz, płk Tadeusz Bieńkowicz, mjr Mieczysław Wojtasik, por. Tadeusz Karczewski oraz ppor. Kazimierz Dryja.

Medalami "Pro Patria", które w Racławicach wręczał Dyrektor Departamentu Stowarzyszeń i Spraw Socjalnych UdSKiOR Jacek Dziuba, uhonorowani zostali m.in.: Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego i zarazem Przewodniczący Rady Muzeum Armii Krajowej w Krakowie Kazimierz Barczyk, Wiceprezes Fundacji Muzeum Historii AK, współtwórca Muzeum AK płk Jerzy Krusenstern oraz obecny dyrektor Muzeum dr hab. Janusz Mierzwa i Małgorzata Koszarek, pracownik merytoryczny naszej instytucji.

Zwieńczeniem uroczystości była rekonstrukcja bitwy pod Racławicami w wykonaniu Stowarzyszenia Strzelców z Broni Historycznej i Czarnoprochowej pn. Poznański Regiment Odprzodowy.

Obchody 220. rocznicy Bitwy pod Racławicami współorganizowane były przez Stowarzyszenie na rzecz Dialogu, Współpracy i Rozwoju w Racławicach, Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie oraz Wójta Gminy Racławice. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.