Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja

admin 2015-11-13

13 listopada 2015 roku na dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej miała miejsce krakowska premiera filmu "Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja" w reżyserii Sławomira Górskiego. Film otrzymał I nagrodę Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni we wrześniu 2015.

W dniu spotkania przypadała 68. rocznica zamordowania członków II Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich: Józefa Ostafina, Alojzego Kaczmarczyka i Waleriana Tumanowicza. Spotkanie poprzedziła modlitwa w intencji rozstrzelanych więźniów, którą poprowadził o. Jerzy Pająk, kapelan środowisk kombatanckich.

Wśród zgromadzonych gości spotkania była delegacja Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość" z Lublina z Prezesem Zbigniewem Młyńcem na czele oraz liczna reprezentacja Zrzeszenia ,,WiN" Obszaru Południowego w Krakowie.

Film przedstawia historię największej organizacji konspiracji antykomunistycznej - Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Powstała ona w oparciu o struktury rozwiązanej przez gen. Leopolda Okulickiego Armii Krajowej, a jej celem była polityczna walka z komunistycznym okupantem. Twórca filmu zaprezentował liczne materiały archiwalne, wśród których wyróżniają się oryginalne nagrania głosów ludzi oskarżonych w pokazowych procesach organizowanych przez komunistów. Sławomir Górski w atrakcyjny sposób wkomponował w tradycyjną formę filmu dokumentalnego elementy animacji rysunkowej i komputerowej. Dzięki tym zabiegom film jest atrakcyjny także dla młodszych widzów.

Po pokazie filmu odbyła się dyskusja, w której uczestniczyli Sławomir Górski, dr Wojciech Frazik z Instytutu Pamięci Narodowej, a także pani Jadwiga Ostafin - córka Józefa Ostafina, rozstrzelanego działacza II Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Rozmowę z gośćmi prowadził Paweł Kurtyka. W trakcie dyskusji dr Wojciech Frazik przedstawił stan badań na temat Zrzeszenia "WiN", natomiast pani Jadwiga Ostafin podzieliła się wspomnieniami z czasów procesu ojca.

Na koniec spotkania Prezes Zrzeszenia "WiN" Zbigniew Młyniec przekazał Muzeum Armii Krajowej na ręce Mateusza Gawlika pamiątkowy Krzyż 70-lecia "WiN" oraz pamiątkowy kalendarz "WiN" w podziękowaniu za wybitny wkład Muzeum w popularyzację wiedzy na temat historii podziemia antykomunistycznego.