Wystawa biograficzna: "Bogu i Ojczyźnie - Rostworowscy"

admin 2010-11-08

8 listopada otwarta została monograficzna wystawa biograficzna pt: Bogu i Ojczyźnie - Rostworowscy, której współorganizatorem było Muzeum AK.

Wystawę poprzedziła konferencja. Gości przywitał JM Rektor Wyższej Szkoły Filozoficzno Pedagogicznej "Ignatianum" ks. prof. dr hab. Henryk Pietras SJ.

Sylwetkę prof. Michała Rostworowskiego przestawił Prof. Kazimierz Lankosz, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego UJ a o Koralu Hubercie opowiedziała Pani Maria Rostworowska. O wystawie opowiedział kurator Rober Springwald z Muzeum AK.

O związkach Rostworowskich z Galicja ze swada opowiedział nestor Rodziny Stanisław Rostworowski. Głos zabrali również Dyrektor Muzeum Adam Rapalski i Piotr Rostworowski.

Przygotowanie w tak krótkim czasie monograficznej wystawy biograficznej wymusiło dokonanie wyboru tematyki ukazującej wkład Rodu w historię Polski. Świadomie ograniczono się jedynie do zaprezentowania osiągnięć Rodziny w służbie Bogu i Ojczyźnie. Taki też tytuł nadany został wystawie przygotowanej w gościnnych salach Wyższej Szkoły Filozoficzno Pedagogicznej "Ignatianum".

Krakowska wystawa powstała na bazie prezentowanej w Warszawie przez Stanisława Rostworowskiego wystawy pt "Wkład Rostworowskich w kulturę narodową od XIV do XXI wieku".

Wystawa stała się wyjątkową okazją zaprezentowania szerokiej publiczności unikatowych dokumentów i dyplomów udostępnionych z rodzinnych archiwów. Szczególne podziękowania należą się tu Panu Stanisławowi Rostworowskiemu.

Wypożyczone przez Fundacje im. Tadeusza Kościuszki i Muzeum AK eksponaty militarne uzupełniły zebrane w galotach dokumenty z różnych epok.

Szczególne miejsce poświęcono Gen. Stanisławowi Rostworowskiemu, legioniście, oficerowi kawalerii, wreszcie Generałowi AK. W zaaranżowanym gabinecie Generała oglądać można wyjątkowo cenne pamiątki związane z tym wybitnym patriotą.

Twórcy wystawy postawili sobie za cel pokazanie aktywności Rody tylko na dwóch polach: na polu służby Państwu i Kościołowi. Zabrakło tu wybitnych literatów, historyków, prawników, malarzy i intelektualistów. Zaprezentowanie ich wkładu do kultury polskiej będzie zadaniem dla organizatorów następnej wystawy o Rostworowskich.

Robert Springwald
Kurator wystawy