Wystawa w 100-lecie Czynu Legionowego

admin 2014-08-03

Równo 100 lat po sformowaniu I Kompanii Kadrowej przez Józefa Piłsudskiego Muzeum AK otworzyło dwuczęściową wystawę, którą można oglądać w siedzibie Muzeum i w plenerze.

"Patrzę na was jako na kadry z których ma się rozwinąć przyszła armia polska" - powiedział Komendant do żołnierzy zgromadzonych w krakowskich Oleandrach 3 sierpnia 1914 roku. Na wystawie "Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej" można zapoznać się z biografiami wybranych Legionistów, którzy zaangażowali się w walkę o wolną Polskę, zarówno podczas I jak i II wojny światowej.

Ekspozycja w gmachu Muzeum AK przybliża postać patrona - Emila Fieldorfa z czasów, kiedy był jeszcze Legionistą. Biografia późniejszego generała i szefa Kedywu AK idealnie wpisuje się w historię polskiej walki o niepodległość.

Podczas otwarcia ekspozycji nie zabrakło "Marszu Pierwszej Brygady"; jako pierwszy głos zabrał dr hab. Janusz Mierzwa - dyrektor Muzeum AK. "Dla Polaków, inaczej niż dla Francuzów i Anglików, I wojna światowa nie kojarzy się z testowaniem broni masowej zagłady, ale ze skuteczną walką o polskie państwo" - powiedział. Następnie głos zabrał Pan Leszek Zachuta, przedstawiciel rodziny Fieldorfa "Nila", który przedstawił sylwetkę bohatera wystawy: "był lubiany przez wszystkich, bardzo koleżeński, szatyn średniego wzrostu, o miękkiej mowie z francuską wymową r" - wspominał za jednym z legionistów, Stefanem Migdałem. Kurator wystawy, dr Przemysław Wywiał, przedstawił pokrótce założenia ekspozycji, a po nim wypowiadali się jej partnerzy: dr Krzysztof Langowski z Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku oraz dr Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego. Opowiadali o roli Instytutu jako depozytariusza wartości wypracowanych w II RP. Jan Józef Kasprzyk, prezes Związku Piłsudczyków, a jednocześnie komendant Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej nawiązał do serii szczęśliwych dla Polski sierpni: od 1914 do 1980 roku.

Na wystawie "Emil Fieldorf - legionista" znalazły się akcesoria legionowe, zdjęcia i pamiątki dotyczące strzeleckiego i legionowego okresu życia późniejszego generała "Nila". Część zdjęć i pamiątek, pochodzących m.in. ze zbiorów rodzin legionistów, nie była wcześniej prezentowana publicznie. Spotkanie 3 sierpnia otwierało również plenerową część ekspozycji na której zaprezentowane są biogramy oraz archiwalne fotografie 18 żołnierzy Piłsudskiego i Armii Krajowej. Ta część wystawy prezentowana jest do 12 sierpnia na Plantach przy ul. Basztowej, a następnie będzie ją można oglądać przy pętli w Łagiewnikach, Placu Centralnym, Biprostalu oraz na pętli Krowodrza Górka. Zapraszamy do zapoznania się z ekspozycją w następujących terminach:

Od 3 sierpnia do 12 sierpnia na Plantach przy ul. Basztowej,
Od 12 sierpnia do 22 sierpnia przy pętli w Łagiewnikach,
Od 22 sierpnia do 1 września przy Placu Centralnym,
Od 1 września do 11 września przy Biprostalu,
Od 11 września do 22 września na pętli tramwajowej Krowodrza Górka.

tekst Piotr Koziarz
fot. Karol Kowalski

**********

Publikacja "Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wakacyjna przygoda z Ojczyzną" autorstwa Jana Józefa Kasprzyka i Przemysława Wywiała, wydana w ramach projektu "Młodzież pamięta" z okazji 100-lecia Czynu Legionowego, plik pdf >>>

**********