Za nami Turniej Klas o Profilu Mundurowym
admin 2013-04-16
Zakończyła się druga edycja Ogólnopolskiego Turnieju Klas o Profilu Mundurowym.
Ogólnopolski Turniej Klas o Profilu Mundurowym to inicjatywa Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i działającego w jej strukturach Centrum Badań Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych. Największym atutem Centrum jest wysoce wykwalifikowana kadra naukowa a także umożliwianie studentom rozwijania pasji i zainteresowań w licznych sekcjach, min.: spadochronowej, wspinaczkowej, strzeleckiej, płetwonurkowej.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klas o profilu mundurowym narodziła się idea stworzenia szlachetnej rywalizacji uczniów, którzy pragną związać swoją dalszą przyszłość z formacjami, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo narodowe oraz wewnętrzne w naszym kraju - Ogólnopolskiego Turnieju Klas o Profilu Mundurowym.
Celem turnieju było wyłonienie najlepszej klasy o profilu mundurowym w Polsce.
Turniej adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z klas profilowanych, tj.: policyjnych, wojskowych, straży pożarnej.
Do udziału w Ogólnopolskim Turnieju Klas o Profilu Mundurowym zgłosiły się 34 zespoły z całego kraju, z pięciu województw, tj.: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego ( w tym 5 zespołów żeńskich).
Zawodnicy brali udział w dziesięciu konkurencjach, m.in.: leśny tor przeszkód, marszobieg na orientacją, braterstwo, rowerowy tor przeszkód, vietnam z zasobnikiem, test wiedzy, rozwinięcie gaśnicze, pierwsza pomoc przedmedyczna, bieg rzeźnika, strzelanie bojowe. Z każdej konkurencji wyłoniony był i nagrodzony najlepszy zespół. Zespoły walczyły do samego końca, tabela z klasyfikacją generalną zmieniała się non stop.
W klasyfikacji generalnej Najlepszą Klasą o Profilu Mundurowym okazał się Zespół Szkół w Kluczach, w składzie: Kamil Cieślik, Rafał Janik i opiekun zespołu Pani Anna Gardyła. W nagrodę otrzymali dwa "złote indeksy WSB" na bezpłatne studia I - stopnia w ramach oferty Centrum Badań Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, miecz przechodni - Szczerbiec ze złotą rękojeścią (Miecz koronacyjny Królów Polski).
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęło XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie, w składzie: Kamil Słota, Szymon Mróz i opiekun Pan Krzysztof Cegliński. Za zajęcie drugiego miejsca otrzymali dwa semestry kursu języka angielskiego, ufundowanego przez Europejską Szkołę Języków Obcych, działającą przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, szablę kawaleryjską WZ1880.
Miejsce trzecie przypadło VII Liceum Ogólnokształcącemu im. K.K. Baczyńskiego w Sosnowcu, w składzie: Łukasz Marzec, Oskar Nowakowski i opiekun zespołu Pani Anna Filipiak- Chełczyńska. W nagrodę otrzymali jeden semestr kursu języka angielskiego, ufundowanego przez Europejską Szkołę Języków Obcych, działającą przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, szablę honorową gen. Sikorskiego.
Najlepszą drużyną żeńską okazał się zespół z Liceum Mundurowego w Olkuszu, w składzie: Karolina Robakowska, Dominika Mączka i opiekun Tomasz Wilk. W nagrodę dziewczyny otrzymały bonifikatę w wysokości 50 % za pierwszy rok studiów dziennych w ramach oferty Centrum Badań Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Szczególne podziękowania dla: Ratownictwa Medycznego Asekuracja z Sosnowca, Burmistrza Krzeszowic Czesława Bartla, Nadleśniczego z Krzeszowic Edwarda Suskiego, Komendanta Komisariatu w Krzeszowicach nadkom. Macieja Woszczynę oraz Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie i Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Agroturystyce "Przy Leśniczówce" - Jarkowi Janikowi.
Serdeczne podziękowania dla sponsorów, tj.: Eden z Krzeszowic, Vantoro z Wrocławia, Normal - Ośrodek Szkolenia Lotniczego z Bielska Białej, Tramp z Lublina, Magazyn Ochroniarz z Krakowa, Polska Zbrojna, Wojskowa Komenda Uzupełnień z Będzina, z-ca Dowódcy Wojsk Specjalnych z Krakowa płk. Jerzy Gut, Robstan z Oświęcimia, Fundacja Ochrony Zabytków Techniki Militarnej z Bielska, Obozy Szkoleniowe, Wyższa Szkoła Medyczna z Sosnowca, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie.
Współorganizatorem przedsięwzięcia jest firma Team Builders International Sp. z o.o. Firma ta powstała w 1997 r. Trzon kadry trenerskiej został przeszkolony w Project Adventure (USA).
Patronat honorowy nad Ogólnopolskim Turniejem Klas o Profilu Mundurowym objęli: Prezydent Dąbrowy Górniczej, Wojewoda Małopolski, Burmistrz Miasta Krzeszowice, Burmistrz Gminy Trzebinia, Nadleśnictwo Krzeszowice, Małopolski Kurator Oświaty, Komendanci : Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach, Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie, Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Komendant Powiatowy Policji w Chrzanowie, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach, Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej, Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu, 6 Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, WKU w Rybniku, Tychach, Katowicach, Częstochowie, Będzinie, Gliwicach, Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Usług Logistycznych Warszawa-Babice, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach,
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie,
Domolit Kopalnia Ząbkowice S.A. Fundacja Ochrony Zabytków Techniki Militarnej z Bielska, Wyższa Szkoła Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Patronat medialny został objęty przez: TVP Katowice, portal DG.pl, Europerspektywy, Magazyn Ochroniarz, Polska Zbrojna, Portal Mundurowy.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w III edycji Ogólnopolskiego turnieju klas o profilu mundurowym. Osoby, które nie brały udziału w turnieju a chcą przeżyć podobną przygodę zapraszamy na studia w ramach Centrum Badań Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych, działającego przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
"Jedyny sposób, by odkryć granice możliwości, to przekroczyć je i sięgnąć po niemożliwe".
Arthur C. Clarke