Zmarł gen. Stefan Bałuk ps. "Starba", cichociemny
admin 2014-01-30
30 stycznia 2014 roku zmarł gen. Stefan Bałuk ps. "Starba" - fotoreporter wojenny, cichociemny, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik powstania warszawskiego.
Stefan Bałuk urodził się 15 stycznia 1914 roku w Warszawie. Ukończył Gimnazjum im. Zamoyskiego oraz Wydział Finansowo - Ekonomiczny Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie.
Wziął udział w kampanii wrześniowej w szeregach lubelskiego 9. batalionu pancernego. Uciekł z niewoli sowieckiej, przedostał się do Francji i wstąpił do 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Po klęsce Francji został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. W 1942 roku zgłosił się na szkolenie cichociemnych w Glasgow. W 1944 roku został zrzucony na teren okupowanej Polski. Pracował w Wydziale Legalizacji i Techniki Wywiadu Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej. Wziął udział w powstaniu warszawskim.
W 1945 roku zaangażował się w działalność antykomunistycznego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa (z więzienia wyszedł w 1947 roku).
Po wojnie pracował w Centralnej Agencji Filmowej. Był m.in. współautorem pierwszego albumu o powstaniu warszawskim pt. "Miasto nieujarzmione" (1957).
Zainicjował budowę warszawskich pomników Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz Cichociemnych Spadochroniarzy AK.
Odznaczony był m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, a od 2010 roku pełnił funkcję Kanclerza Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.
15 stycznia 2014 roku, w setną rocznicę urodzin gen. Stefana Bałuka, współpracujący z Muzeum AK harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej odsłonili w Krakowie mural upamiętniający cichociemnych: informacja na stronie Muzeum Armii Krajowej >>>
tekst Przemysław Wywiał
fot. Mariusz Kubik