Zmarł Kpt Dr Dionizy Smyk
admin 2015-08-11
9 sierpnia zmarł Kpt Dr Dionizy Smyk, Żołnierz Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, Przewodniczący Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Przyjaciel Muzeum Armii Krajowej.
W 1940 r. został żołnierzem Batalionów Chłopskich. Walczył w oddziale "Wichra", m.in. z oddziałami niemieckimi wysiedlającymi ludność polską z Zamojszczyzny. W czasie akcji scaleniowej wszedł w struktury Armii Krajowej.
W 1947 r. ścigany przez UB znalazł się w Krakowie. Ukończył biologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym prowadził później swoją działalność naukową.
Od 1999 r. był wieloletnim Prezesem Oddziału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Krakowie, Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych następnie Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Członkiem Rady Muzeum AK. Zaangażowany w organizowanie obchodów patriotycznych i niepodległościowych w Małopolsce. Współpracował z licznymi organizacjami i instytucjami.
Współpracował z licznymi organizacjami i instytucjami. Był autorem wykładów, przemówień, prac i artykułów wpajających wartości patriotyczne. Znany z troski o potrzebujących kombatantów, bliskie mu były problemy lecznictwa weteranów i inwalidów wojennych. Pomagał w uzyskaniu pomocy socjalnej dla potrzebujących, podejmował starania o nagradzanie zasłużonych żołnierzy poprzez występowanie i opiniowanie wniosków o odznaczenia i awanse.
Człowiek wielkiego serca, przyjaciel Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, często brał udział w uroczystościach, spotkaniach, odczytach i prelekcjach organizowanych przez naszą placówkę.
Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Batalionów Chłopskich, Odznaką i Patentem Weterana Walk o Niepodległość.
Jego pogrzeb poprzedzony Mszą Św. odbył się w Kaplicy Cmentarza Rakowickiego 17 sierpnia 2015 r. Spoczął w Alei Zasłużonych.
W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli przedstawiciele rządu, władze województwa i miasta, żołnierze oraz kombatanci.
Żegnający Zmarłego podkreślali Jego niezwykłą osobowość. Wspominano Człowieka zawsze uśmiechniętego i serdecznego, pełnego życzliwości dla bliźniego, który nigdy nie przechodził obojętnie obok osoby potrzebującej. Zawsze miał czas i sposobność ku temu, żeby rozmawiać, działać. Budował pomniki, nie tylko z marmuru ale również te żywe. Podkreślano jego doskonałe podejście do młodzieży, która do niego lgnęła.
Wysoko oceniano Jego pracę na rzecz kombatantów i osób represjonowanych, załatwianie dla nich sanatoriów i pomoc w dostaniu się do lekarza. W czasie ceremonii wręczono przyznany 1 sierpnia br. Medal Obrońcy Ojczyzny 1939-1945 oraz pośmiertnie - Złoty Krzyż Małopolski. W ostatniej drodze kpt. Dionizego Smyka uczestniczyła również delegacja Muzeum AK oraz Kompania Honorowa i liczne poczty sztandarowe.
tekst i fot. Małgorzata Koszarek