Otwarcie Izby Pamięci Generała Leopolda Okulickiego

admin 2008-05-10

Po kilku latach starań w ubiegłym roku rozpoczęto prace, których zwieńczeniem miało być otwarcie Izby Pamięci Generała Leopolda Okulickiego w Bratucicach. W styczniu br. ustalono datę uroczystości - początkowo uroczystości miały odbyć się 3 maja, ale po konsultacjach z Prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK w Bochni ostatecznie uroczystość otwarcia Izby Pamięci zaplanowano na 4 maja.

Od początku roku prace przygotowawcze zdecydowanie nasiliły się i jak to zwykle bywa - w ostatnich dniach przed uroczystościami pozostało jeszcze sporo do zrobienia, na szczęście wiele osób chętnie zaangażowało się w prace, tu podziękowania dla Pań Teresy Rachfał i Anny Kmiecik, które zajęły się urządzeniem Izby oraz Pana Marcina Harabasza, pracowników Przedszkola w Bratucicach i Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rzezawie. Szczególne podziękowania kieruję do pomysłodawczyni idei powstania Izby - Pani Ewa Kociołek, Sołtysa i Radnej sołectwa Bratucice, Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Rzezawa, która wytrwale czuwała nad całością prac od początku, angażując w prace nie tylko siebie ale także swoją rodzinę.

Eksponaty Izby - to pamiątki przekazane przez członków rodziny Generała: Panią Irenę Kaczmarczyk, Helenę Okulicką - Jarosz oraz Pana Władysława Okulickiego. Rodzina ofiarowała bezcenne zdjęcia, dokumenty, wycinki z gazet oraz szczególnie wartościowe pamiątki: obrączki ślubne, złoty zegarek z dedykacją od Generała Sikorskiego, Order Orła Białego - przyznany pośmiertnie generałowi w 1995 r. przez Prezydenta RP.

Niedziela 4 maja 2008 pogoda wybitnie nam nie sprzyjała, bo od samego rana rzęsiście padało - wbrew prognozom liczyliśmy na umiarkowane warunki atmosferyczne i deszcz znacznie zmienił nam plany!

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium p.w. NNMP w Okulicach, po czym goście przejechali do Bratucic, gdzie odbyć miały się oficjalne uroczystości (odbyły się tylko częściowo). Goście zostali powitani przez gospodarza Wsi Sołtysa i Radną - Panią Ewę Kociołek, przecięcia wstęgi dokonali: w imieniu Rodziny Okulickich - Pani Irena Kaczmarczyk, w imieniu przedstawicieli ŚZŻAK - Panowie Zbigniew Siudak i Czesław Łotarewicz oraz Wójt Gminy Rzezawa Pan Józef Słonina, poświęcenia dokonał Proboszcz Parafii Okulice, Ksiądz Prałat Adam Mardeusz. Izba Pamięci została udostępniona do zwiedzania, goście podziwiając eksponaty wpisywali się do księgi pamiątkowej.

W związku ze zmianą programu goście przejechali do Zespołu Szkół w Dąbrówce, gdzie wszyscy zostali „odznaczeni" biało - czerwonymi kokardkami, które zostały przygotowane przez dzieci z miejscowego przedszkola. Gości uroczyście powitała Pani Ewa Kociołek, o zabranie głosu poproszono między innymi przedstawicieli Rodziny Okulickich, przedstawicieli ŚZŻAK, przybyłch Posłów, Starostę Bocheńskiego, Wójta gminy Rzezawa.

Na ręce członków Rodziny Okulickich oraz Pani Ewy Kociołek przekazano wiele pamiątek, większość których z pewnością znajdą się wśród eksponatów w Izbie.

Warto dodać, że młodzież z Bratucic wraz z animatorami kultury - Paniami Teresą Rachfał oraz Elżbietą Tarlaga przygotowała program słowno-muzyczny nawiązujący do życiorysu Generała Okulickiego, ale z uwagi na fakt, iż większość przygotowanej części słownej została przytoczona przez przemawiających, młodzież zdecydowała (aby nie przedłużać uroczystości) iż wykona jedynie utwory muzyczne, ponadto dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Dąbrówce wraz z nauczycielami przygotowali dla wszystkich oryginalną niespodziankę... zaproponowali gościom wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych - do ostatnich zwrotek, co bez „wsparcia" (teksty wyświetlono na ekranie) - dla wielu nie byłoby rzeczą łatwą. Gorące podziękowania dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz pracowników Zespołu Szkół w Dąbrówce za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

Katarzyna Lis    
06.05.2008

za: http://www.rzezawa.pl