Kolejne nagrania

admin 2008-06-21

W dniu 20 czerwca 2008 r. w Muzeum Armii Krajowej odbyło się nagranie relacji Kombatantów przez twórców odcinkowego filmu dokumentalno-historycznego, traktującego o polskich drogach do niepodległości w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu, jaki jest realizowany przez TVP.

Z pośród osób mających złożyć relacje ze swoich niejednokrotnie dramatycznych przeżyć, w tym dniu utrwalono wywiady z Panami: prof. Janem Włodkiem i Zygmuntem Kuralem.

prof. Jan Marian Włodek - ur. w 1924 r. w Krakowie, absolwent UJ, syn znanego profesora. Od 1943 r. uczestnik konspiracyjnych studiów rolniczych. Łącznik w strukturach Armii Krajowej (obsługiwał skrzynki kontaktowe Kraków - Warszawa).
Podczas wojny rodzina profesora brała udział w konspiracyjnej organizacji ziemiańskiej "Uprawa-Tarcza", mającej za zadanie pomoc materialną i ścisłe współdziałanie z Armią Krajową. W majątku rodzinnym udzielano pomocy wielu uciekinierom zresztą podobnie w domu w Krakowie.
Dziś Pan Profesor Jan Włodek jest m. in. Przewodniczącym Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego oraz Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział w Krakowie.
Zygmunt Kural, ps. "Orlik", urodzony w 1933 r. na Wołyniu, z wykształcenia plastyk.
W związku z działalnością w II Konspiracji (założyciel "Zielonych Brygad"), więziony na Placu Inwalidów i Montelupich, a następnie skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie na 9 lat i zesłany do Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie.
Członkowie "Zielonych Brygad" (ok. 30 osób) przygotowywali ulotki wzywające do walki z systemem narzuconym Polsce, zrywali czerwone flagi i plakaty, zamalowywali tablice ku czci wodzów rewolucji. Przyszło im za to odpowiadać przed sądem wojskowym, który potraktował młodych ludzi jak najgroźniejszych przestępców. Zygmunt Kural w momencie przeniesienia do Jaworzna miał 19 lat.
W Jaworznie współzałożyciel tajnej organizacji "Wolność", a po jej wykryciu jej działania poddany okrutnemu rocznemu śledztwu w Tarnowie, gdzie przez cały czas był osadzony w izolatce. Następnie przewieziony do obozu w Kamieniołomach w Strzelcach Opolskich skąd został zwolniony w wyniku amnestii w maju 1956 r.
Pan Zygmunt Kural dziś pełni wiwle społecznych funkcji. Jest m. in. Przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika "Tym Co Stawiali Opór 1944-1956" oraz Członkiem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Związku Jaworzniaków, a także Członkiem Zarządu Głównego WiN.