Polskie drogi do Niepodległości
admin 2008-11-07
7 listopada w Zespole Szkół im. Jan Pawła II w Zielonkach, Muzeum Armii Krajowej przygotowało pokaz eksponatów, broni i oporządzenia wojskowego będącego ilustracją polskich dróg do Niepodległości.
W trzech gablotach oglądać można było pamiątki: dwóch wojen, Legionów, Armii Krajowej i zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Unikatowym eksponatem jest list do dziewczyny napisany na korze brzozowej przez legionistę z okopów I wojny światowej. Dla kilkunastoletniej młodzieży w Zielonkach najciekawszą okazała się gablota dokumentująca zupełnie nieznany epizod powojennej historii Polski, czyli udział ich rówieśników - harcerzy w działaniach zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Ci ideowi młodzi ludzie za przeciwstawianie się złu, jakim był komunizm wprowadzony w Polsce na sowieckich czołgach, zapłacili wieloletnimi ciężkimi wyrokami. Wielu z nich trafiło do Obozu Resocjalizacyjnego dla niepokornej młodzieży w Jaworznie. Przypomniano młodzieży zbrodnie, za którymi stał m.in. komendant obozu Salomon Morel - kat młodzieży w polski mundurze.
Uroczystość uświetniły występy młodzieży szkolnej i dwugłos przedstawiający tamte wydarzenia: harcmistrza Władysława Zawiślaka, uczestnika antykomunistycznej konspiracji młodzieżowej i Marcina Kapusty, pracownika Krakowskiego IPN.
Uroczystość w szkole w Zielonkach była wernisażem wystawy pt. "... do Niepodległej ...", która odwiedzi w listopadzie i grudniu wiele krakowskich szkół. Od 8 do 12 listopada będzie można ją oglądać w hallu Radia Kraków.