Obchody Katyńskie w Krakowie - Marsz Pamięci
admin 2010-04-13
10 kwietnia 2010 roku połączył trzy traumatyczne doznania Narodu Polskiego. W dzień ten przypadły liturgiczna rocznica śmierci zmarłego w sobotę oktawy Wielkanocnej papieża Jana Pawła II, rocznica zbrodni Katyńskiej, a także zginęli przedstawiciele Narodu Polskiego z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele; zginęli Ci, którzy w imieniu wszystkich Polaków mieli oddać hołd pomordowanym.
Wspólnota pomordowanych 70 lat temu i tych którzy do Rodziny Katyńskiej dołączyli w wyniku katastrofy lotniczej, wspólnota pokoleń tych, które były i tych które są dała odczuć się nie tylko w całej III Rzeczypospolitej, ale wszędzie tam, gdzie są przyjaciele Polski. Żałoby narodowe ogłoszono na Litwie, Ukrainie ale także w odległej Brazylii. Ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który dokładnie pięć lat temu w tę samą sobotę był przy umierającym największym z Polaków Janie Pawle II, odprawił o godzinie 17:30 na Wawelu mszę w intencji ofiar smoleńskiej tragedii. W strugach deszczu tysiące zgromadzonych spontanicznie Krakowian oddawało hołd tym, którzy odeszli tak nagle i niespodziewanie. Już o godzinie 20 równie spontanicznie kilka tysięcy Łodzian ruszyło w Marszu Pamięci spod pomnika Tadeusza Kościuszki.
Rozsiane po całej Polsce Krzyże Katyńskie otoczyła łuna płonących zniczy a naturalnym sposobem oddania czci ofiarom katastrofy stało się uczestnictwo w zorganizowanych wcześniej uroczystościach ku czci pomordowanych tysięcy oficerów. Zyskały one nowy wymiar mistyczny. Taki charakter miała Msza Św. o godzinie 12 na cmentarzu Rakowickim, jak również szereg marszów pamięci. Śp. Prezes Janusz Kurtyka wspominał o tej idei około rok temu na spotkaniu ze studentami w KNHS UJ i był jej gorącym zwolennikiem.
7 kwietnia 2010 r. wyruszyła z Krakowa Akademicka Wyprawa Katyńska (dwudziesta). Wyprawa ta wróciła pod Krzyż Katyński na placu Ojca Adama Studzińskiego (pod kościołem św. Idziego) 13 kwietnia w ramach Marszu Pamięci. Tego dnia nastąpiła kulminacja ogólnopolskich uroczystości katyńskich organizowanych przez IPN. O godzinie 10 rozpoczęły się uroczystości: przed pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, Msza Św. w Bazylice pw. Św. Elżbiety we Wrocławiu, i Marsz Katyński w Bydgoszczy, pół godziny później Msza Św. w Kościele Garnizonowym pw. Św. Kazimierza Królewicza w Katowicach i koncelebrowana przez Kardynała Stanisława Dziwisza msza w Bazylice Mariackiej w Krakowie.
Około godziny dwunastej gdy kończył się marsz Bydgoski wyruszyły kolejne w Katowicach i Wrocławiu. W Krakowie setki pocztów sztandarowych niemal wszystkich placówek edukacyjnych ruszyły ku Studzience im. Walentego Badylaka na rynku Głównym. Tu w obliczu tysięcy Krakowian zainaugurowano plenerową wystawę IPN "Zbrodnia Katyńska", zaś reprezentacja Muzeum Armii Krajowej w osobach dyrektorów Adama Rąpalskiego i Tadeusza Żaby złożyła kwiaty w miejscu samospalenia Walentego Badylaka w marcu 1980 r.
Z Rynku Głównego pochód ruszył ul. Grodzką pod Krzyż Pamięci Narodowej, gdzie Kardynał Franciszek Macharski rozpoczął modlitwę za Ofiary. Po czym odbyła się ceremonia składania kwiatów.
Około godziny 14 dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr Marek Lasota zainaugurował wystawę "Zbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie". Została ona zorganizowana we współpracy z Archiwum Diecezji Krakowskiej, Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II oraz Muzeum Armii Krajowej w galerii Instytutu przy ul. Kanoniczej 18. Wystawa ma charakter multimedialny, prezentuje pamiątki po 32 osobach ekshumowanych w Katyniu, dokumenty, notatki i listy osobiste pomordowanych Ofiar, reprodukcje prasy. Pochodzący z zasobów Muzeum AK mundur kapitana Intendentury II RP, elementy umundurowania oficera Korpusu Ochrony Pogranicza, uzbrojenie oprawców NKWD, jak również wydobyte w Katyniu naramienniki kapitana WP oraz nabój 7,65 mm, które to relikwie zostały przekazane do Muzeum AK przez Pana Tadeusza Siuduta, żołnierza AK będącego podczas pierwszej ekshumacji w Katyniu w 1943 r. kierowcą Ostenergie.
**********
Marsz Pamięci o Katyniu bez gospodarza - Dziennik.pl >>>
Wystawa: Zbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie >>>
Stenogram kazania metropolity kardynała Stanisława Dziwisza, 13.04.2010 >>>