Odsłonięcie tablicy memoratywnej dr. hab. Janusza Kurtyki

admin 2010-08-13

13 sierpnia 2010 r. w Wieliczce odbyła się uroczystość odsłonięcia memoratywnej tablicy Ś.P. dr. hab. Janusza Kurtyki, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Została ona wmurowana w fasadę zabytkowego pałacu Konopków, w którym mieści się siedziba Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. odprawiona w kościele Św. Klemensa, którą homilią opatrzył Ks. prof. dr hab. Jan Szczepaniak. Następnie zgromadzeni przeszli pod siedzibę IPN-u w Wieliczce, gdzie odbyło się poświęcenie i odsłonięcie tablicy. Wśród obecnych obok Rodziny tragicznie zmarłego Śp. Prezesa Janusza Kurtyki byli m. in.: Marek Kuchciński, Wicemarszałek Sejmu RP, prof. dr hab. Ryszard Terlecki, poseł na Sejm RP, Stanisław Kracik, Wojewoda Małopolski, Stanisław Dziedzic, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który reprezentował Prezydenta Miasta Krakowa, Stanisław Rachwał, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, dr Franciszek Gryciuk, p.o. Prezesa IPN, Maria Dmochowska, Zastępca Prezesa IPN, Dorota Koczwańska Kalita, Dyrektor Sekretariatu Prezesa IPN, Jan Baster, Dyrektor Generalny IPN, Wojciech Grzeszek, Przewodniczący Małopolskiej Solidarności.

Całość uroczystości prowadził Dyrektor Krakowskiego Oddziału IPN-u dr Marek Lasota, a w trakcie głos zabrał m. in. prof. dr hab. Ryszard Terlecki, który w wzruszającym wspomnieniowym wystąpieniu powiedział: "(…) Janusz był jednym z pierwszych pracowników IPN. Od początku budował jego chwałę i historyczny, naukowy, polityczny i moralny sens (…). To były czasy piękne, potem zaczęło się gorzej, IPN stał się niezwykle ważną instytucją pamięci historycznej i polityki historycznej, a jednocześnie siał strach. Mieliśmy przyjaciół, ale też bezlitosnych wrogów. Oni ostatecznie doprowadzili do tego, że w czwartek 8 kwietnia ostatni raz widziałem Janusza - pod gmachem senatu, który przyjął ustawę o IPN, powstałą w gruncie rzeczy po to, by pozbawić Janusza możliwości ponownego kandydowania (…). PO pod presją lobby agentów dawnej bezpieki poddała IPN politycznemu zniszczeniu (…). Odsłaniamy tablicę, a nie widzę rektorów, dziekanów i innych. I to jest smutne, że tak bardzo i tak wiele trzeba zmienić w tym świecie nauki, żeby można było śmiało, odważnie mówić prawdę. Myślę, że odsłaniając tę tablicę, upominamy się o polską rację stanu. I nie ustąpimy, będziemy odsłaniać tablice, będziemy stawiać pomniki, będziemy pamiętać, nie pozwolimy sobie zabrać tej pamięci, bo to jest część naszej polskiej racji stanu."

Odsłonięcia dokonała wdowa Zuzanna Kurtyka wraz z dziećmi Pawłem i Krzysztofem towarzyszył im p.o. Prezesa dr Franciszek Gryciuk.

Tablica zawiera wizerunek Matki Boskiej Katyńskiej oraz znak graficzny IPN-u w jej treści czytamy: "Pałac Konopków z XVIII w. odnowiony na początku XXI wieku staraniem dr. hab. Janusza Kurtyki (1960-2010), dyrektora oddziału IPN w Krakowie (2000-2005), prezesa IPN (2005-2010) tragicznie zmarłego w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r."

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Muzeum Armii Krajowej.

**********

Zobacz całe wystąpienie prof. Ryszarda Terleckiego (youtube) >>>

**********

fot. Iwona Burzej