Wystawa "Rzeczpospolita Utracona"
admin 2010-10-30
W dniach 25 do 30 października 2010 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej w Krakowie prezentowana była wystawa Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, autorstwa dra Tomasza Łabuszewskiego pt. "Rzeczpospolita Utracona".
Wystawa ta jest znakomitą pomocą dydaktyczną a zarazem podróżą w głąb wielokulturowej Rzeczypospolitej. Przedstawia ona ogrom strat jakie ponieśliśmy w wyniku agresji dwóch totalitaryzmów i nie ogranicza się w tym zakresie do poległych, pomordowanych i strat materialnych. Ukazuje skalę wysiedleń i emigracji i fakt, że repatriacja zesłanych w głąb Związku Radzieckiego nie została nigdy przeprowadzona a sam termin repatriacji jest po dziś dzień opacznie stosowany. Wystawa ta zestawia bohaterów tej klasy co "Ochotnik do Auschwitz" - Witold Pilecki, czy współtwórca idei Cichociemnych i koncepcji "Operacji Ostra Brama" - Maciej Kalenkiewicz "Kotwicz" z oponentami Polskiego Państwa Podziemnego i "bohaterami komunizmu" tego kalibru co pogromca Solidarności, I sekretarz KC PZPR gen. dyw. Wojciech Witold Jaruzelski.
25 października uczestników spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana "Grota" Roweckiego z ekspozycją zapoznał kurator wystawy Pan Jacek Pawłowicz. Jego narrację w skupieniu wysłuchali zgormadzeni kombatanci oraz przybyli na spotkanie uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. E. Dembowskiego w Wieliczce. Pierwsza edycja wystawy została zainaugurowana 13 maja b.r. natomiast inspiracją dla jej powstania była niewątpliwie konferencja "Rzeczpospolita utracona. Polityczne, społeczne i kulturalne skutki faszyzmu i komunizmu na ziemiach polskich" z 11 grudnia 2009 r.
Szerzej na temat konferencji można przeczytać
natomiast z wnikliwym opisem wystawy i większą ilością fotografii z tej i z poprzednich edycji można zapoznać się
tekst Marcin Bieńkowicz
fot. Stanisław Dudek