Wybory Prezesa Polskiego Związku Więźniów Komunizmu
admin 2010-11-17
17 listopada br. na Walnym Zgromadzeniu PZWK na Prezesa Związku został wybrany kawaler VM za rozbicie 18 stycznia 1944 r. więzienia w Lidzie - ppłk. Tadeusz Bieńkowicz "Rączy" z II/77pp AK. Na wiceprezesa Związku wybrano Pana Edmunda Wesołego, w uznaniu zasług dla związku stanowisko dożywotniego wiceprezesa bez konieczności ponownego obioru powierzono Panu Bolesławowi Kowalikowi, Sekretarzem Generalnym PZWK został Pan Roma Rymański.
Uczestnikom zgromadzenia rozdano broszurki z wiadomościami internetowymi Muzeum Armii Krajowej dotyczącymi PZWK. Zawierają one min. wspomnienie Jerzego Bukowskiego o Ś.P. Prezesie Jerzym Mikołajewskim i opracowania na temat odsłonięcia tablic ku czci patriotów pomordowanych przez komunistycznych oprawców w więzieniu Montelupich. W uroczystości wzięła udział delegacja Muzeum Armii Krajowej w osobach Pań Marii Wiejaczki i Liliany Kaczor Honorowych Członków PZWK, Muzeum skierowało także apel do więźniów i prześladowanych w okresie komunizmu.
Obrady odbyły się dzięki życzliwości Koła HTS i wiceprezesa Koła Pani Alicji Poda, w Domu Kombatanta RP na os. Górali 23. Koło HTS reprezentował przewodniczący komisji rewizyjnej Pan Stanisław Szymański "Staszek" z oddziałów "Jędrusi" jednocześnie Wiceprezes Oddziału Związku Inwalidów Wojennych - Nowa Huta. W tym samym miejscu półtora roku temu 29 stycznia 2009 r. zorganizowano ogólnopolskie seminarium ku czci 65 rocznicy rozbicia więzienia w Lidzie.
Siedziba PZWK znajduje się w Muzeum Armii Krajowej, spotkania i dyżury związku mają miejsce w środy miedzy godziną 1100 a 1300. Ppłk. T. Bieńkowicz jest jednocześnie prezesem Oddziału Inwalidów Wojennych Nowa Huta.
**********
APEL
Do więźniów i prześladowanych w okresie komunizmu
Wielce Szanowni Państwo
Muzeum Armii Krajowej dąży do upamiętnienia Polskiego Podziemia Niepodległościowego stanowiącego naturalne przedłużenie Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. W związku z powyższym zwracamy się o pomoc, o wszelkie informacje dotyczące martyrologii tego okresu.
Szczególnie prosimy o wiadomości na temat więzień stalinowskich w fortach krakowskich. Temat ten jest bardzo słabo naświetlony i każda państwa relacja, notatka czy nawet drobna wzmianka jest w tym zakresie na wagę złota.
Dzięki Państwu ten etap oporu i prześladowań żołnierzy Armii Krajowej i ich następów znajdzie pełniejszy obraz w naszej zbiorowej pamięci stając się przestrogą, ale i źródłem w zmaganiach o kształt historii najkrwawszej dekady komunizmu.
Marcin Bieńkowicz
**********
Więcej informacje związanych z PZWK mogą Państwo przeczytać klikając na poniższe linki:
2009-11-02. UROCZYSTOŚĆ PRZED KRZYŻEM PAMIĘCI
2010-01-27. OPŁATEK POLSKIEGO ZWIĄZKU WIĘŹNIÓW KOMUNIZMU
2010-04-09. W 70. ROCZNICĘ ZBRODNI KATYŃSKIEJ
2010-07-30. POGRZEB Ś.P. POR. ZOFII MIKOŁAJEWSKIEJ
2010-08-20. NIEZŁOMNY "SULIMA"
TABLICE PAMIĘCI PRZY MONTELUPICH
**********
**********