Rocznica katastrofy amerykańskiego Liberatora
admin 2010-12-18
18 grudnia, w 66 rocznicę katastrofy amerykańskiego Liberatora o nazwie własnej California Rocket w Ochotnicy Górnej odbyło się spotkanie upamiętniające to wydarzenie.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie grupy rekonstrukcyjnej Podhale w Ogniu i Grupa Rekonstrukcyjna z Niepołomic oraz mieszkańcy Ochotnicy. Dr Krzysztof Wielgus, w towarzystwie Wicedyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego i Roberta Springwalda przedstawiciela Muzeum AK przedstawił zebranym historię California Rocket i losy jego załogi. Otwarta została też zmodernizowana okolicznościowa wystawa. W godzinę katastrofy zebrani wyruszyli w góry aby dojść do miejsca wypadku i oddać hołd lotnikom.
Znany dokumentalista współpracujący z Muzeum AK Dariusz Walusiak wykorzystał to spotkanie do nakręcenia większości scen do przygotowanego filmu o California Rocket. Film ten będzie kontynuacją nakręconego już filmu pt: Akcja Burza w Małopolsce.
**********
18 grudnia 1944 r. o godz. 12:45 w okolicach Ochotnicy zakończył swój lot bobowy samolot Sił Powietrznych Armii USA typu B-24-J Liberator. Załoga pod dowództwem por. pil. Williama Beimbrinka brała udział w tym dniu w nalocie na niemieckie zakłady chemiczne w Dworach k. Oświęcimia.
Dowódca uszkodzonego przez niemiecką obronę przeciwlotniczą samolotu zdecydował się na awaryjny lot w kierunku terenów zajętych już przez Armię Czerwoną wybierając dłuższą drogę lotu przez zalesione tereny Beskidów - omijając Kraków. Samolot w okolicach pasma Gorców stracił sterowność i rozbił się. Załoga zdążyła wyskoczyć na spadochronach.
Dzięki szybkiej akcji żołnierzy IV Batalionu "Nowy Targ" I Pułku Strzelców Podhalańskich AK oraz mieszkańców Ochotnicy uratowano 9 członków załogi bombowca od niewoli lub śmierci z rąk Niemców. Dowódca maszyny zginął, zapewne przy skoku ze zbyt małej wysokości, jego ciała nie odnaleziono.
Załoga samolotu B-24 J-10FO o nazwie własnej "California Rocket" należącego do 757 Dywizjonu, 459 Grupy Bombowej, 301 Skrzydła, 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych:
pilot William Beimbrink
drugi pilot Spencer Felt
nawigator Thaddeus Dejewski
bombardier Robert Nelson
mechanik Edward Sich
radiooperator Walter Venable
dolny strzelec Jack Blehar
przedni strzelec Clarence Dallas
strzelec ogonowy William McCuttie
strzelec boczny Bernard Racine
fot. Robert Springwald