Odszedł Porucznik Stanisław Szyszko
admin 2011-01-14
Pogrążeni w głębokim smutku zawiadamiamy że dnia 14 stycznia 2011 roku zmarł Stanisław Szyszko ps. "Jeleń" podkomendny Jana Piwnika "Ponurego" w VII/77 pp. AK, jeden z ostatnich żyjących uczestników zdobycia 16 czerwca 1944 r. strażnicy w Bohdanach pod Jewłaszami , gorący patriota i niestrudzony działacz Okręgu Nowogródzkiego ŚZŻ AK. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 22 stycznia 2011 r. w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej na cmentarzu w Rembertowie.
Stanisław Szyszko syn Kazimierza /1906 - 1990/ i Anny z d. Bohdan /1906 - 1988/ ur. się 15 czerwca 1925 r. w miejscowości Skragi, pow. szczuczyński. Pochodził z bardzo patriotycznej rodziny.Jego przodkowie brali udział w Powstaniu Styczniowym a pradziad z rodziny Długoszyi zginął prawdopodobnie walcząc w partii Ludwika Narbutta. Ojciec Stanisława Kazimierz wielokrotny sołtys gromady Skragi Andruszowce był członkiem "Krakusów".
Stanisław Szyszko "Jeleń" został zaprzysiężony 2 sierpnia 1943 r. Początkowo prowadził kolportaż oraz pełnił służbę łącznikową i wywiadowczą w Obwodzie "Łąka" AK (Szczuczyn").W marcu 1944 r. został skierowany do 2/VII/77 pp. AK pod rozkazy ppor. Jana Borysewicza "Bzury", następnie z batalionem przeszedł pod komendę mjra Jana Piwnika "Ponurego" i ppor.BojmiraTworzańskiego "Ostoi".
Stanisław Szyszko brał udział w operacji rozbicia granicy Rzeszy i Ostlandu. Osłaniał uderzenie na strażnice w Jachnowiczach i brał udział w rozbiciu strażnicy w Bohdanach pod Jewłaszami, w której to akcji poległ mjr Jan Piwnik "Ponury". Płaszcz menażka i chlebak Stanisława Szyszko zostały podziurawione kulami. W okresie Operacji "Ostra Brama" brał udział w działaniach na linii frontu pod Ejszyszkami. Podczas zdrady sowieckiej i rozbrojenia w lipcu 1944 r. podjął nieudaną próbę wydostania się z okrążenia,trafił jednak do Miednik i Kaługi (obozy w miejscowościach Maleicha i Sieredniakowo). Do Polski ruszył 9 stycznia 1946 r. transportem z obozu pod Smoleńskiem.
W okresie 22.04.1947 - 11.04.1949 pełnił służbę wojskową w Szkolnym Pułku Łączności w Zgierzu oraz Departamencie Łączności MON uzyskując awans na stopień plutonowego.Z obawy przed UB zataił stopień kpr. uzyskany w AK oraz odmówił wyjazdu do Szkoły Oficerskiej w Sieradzu.. Awans na porucznika uzyskał z dniem 2 października 2006 r. W okresie komunizmu był szykanowany i poddawany permanentnej inwigilacji, mimo to wytrwale dążył do podniesienia swoich kwalifikacji. W 1956 roku uzyskał tytuł Ekonomisty dyplomowanego zaś w roku 1980 magistra w zakresie nauk o pracy i polityce społecznej.
Stanisław Szyszko działał w Związku Zawodowym Pracowników Państwowych, Polskim Towarzystwie Turystyczno - Krajoznawczym, Polskim Towarzystwie Ekonomicznym, Związku Sybiraków. Był niezwykle aktywnym członkiem Okręgu Nowogródzkiego ŚZŻ AK, uczestnikiem licznych inicjatyw Okręgu i pielgrzymek na Nowogródczyznę, autorem wspomnień i publikacji. Został uhonorowany Krzyżami: Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Zesłańca Sybiru oraz wieloma innymi odznaczeniami. Pozostawił po sobie żal, ale i wiele dobrych wspomnień o życzliwym dla każdego bohaterze polskich Kresów.