Rocznica śmierci gen. Jana Wojciecha Kiwerskiego

admin 2011-04-17

Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Krakowie corocznie obchodzi rocznicę śmierci swojego dowódcy gen. Jana Wojciecha Kiwerskiego.

Jak co roku w Kościele św. Jadwigi Królowej Polski w Krakowie ks. Prałat Jan Dziasek odprawił uroczystą mszę świętą za dowódcę 27 DP AK oraz jej wszystkich poległych w ciężkich bojach żołnierzy. Dzisiejsza podniosła uroczystość nie zwalnia nas od szukania odpowiedzi na pytanie, jak zginął dowódca dywizji. Źródła historyczne są w tej sprawie enigmatyczne, bowiem 27 DP AK działała w trudnych warunkach, pomiędzy cofającymi się Niemcami, nacierającą Armią Sowiecka oraz w terenie, gdzie działały sowieckie oddziały partyzanckie. W literaturze historycznej świadkowie wydarzeń w rejonie chutoru Dobry Kraj 18 kwietnia 1944 roku wspominają, że stacjonującego tam Dowódcy 27 DP znienacka zaatakował oddział zbrojny ubrany w mundury niemieckie. Tylko nikt nie słyszał, żeby ci atakujący mówili do siebie w jakimkolwiek języku. Ponieważ gen. Kiwerski odmówił podporządkowania Dywizji dowództwu sowieckiemu panuje przekonanie, że to Rosjanie, przebrani w niemieckie różnorakie mundury zamordowali generała.

Generał Jan Wojciech Kiwerski to niezwykła postać, a niestety zapomniana, w polskiej historii. Bliski współpracownik gen. Fieldorfa "Nila" w Komendzie Głównej "Kedywu". W ubiegłym roku, razem z red. Zamorską rozmawialiśmy z łączniczką "Parasola" Elżbietą Dziembowską "Dewajtis" . Wspominając swoich kolegów z Warszawy, dużo ciepłych słów powiedziała na temat ówczesnego majora "Kalinowskiego". Był to jeden z okupacyjnych pseudonimów Jana Kiwerskiego, który doskonale się rozumiał z "Nilem" co nie powinno dziwić bo obaj byli "Krakusami" z urodzenia.

Dzisiejszą uroczystość prowadził Prezes Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Krakowie , Pierwszy Ułan Rzeczpospolitej, mgr Włodzimierz Wowa Brodecki w towarzystwie Prezesa Honorowego dr Jana Lipińskiego oraz Dyrektora Muzeum Armii Krajowej w Krakowie Adama Rąpalskiego.

za http://www.krakowska.info

**********

Po Mszy św. w Panteonie Żołnierzy AK Kresów Wschodnich zostały oddane honory tablicom memoratywnym przez poczet sztandarowy Kombatantów 27 WDP - z 5 KDW "Orkan" ZHR.
Po uroczystości nastąpiło kameralne spotkanie, na którym aktualny proboszcz ks. Marek Hajdyła serdecznie przywitał się z obecnymi kombatantami i zadeklarował dalszą współpracę ze środowiskami kresowymi.
O krótkie wystąpienie na temat stanu inwestycji poproszono dyrektora Muzeum Armii Krajowej.
Świadek historii Joanna Zamościńska-Kucałowa, żołnierz 27 WDP udzieliła szczegółowej relacji ze swojego udziału w działaniach Samoobrony i walkach 27 WDP. Dyrektor Maciej Wojciechowski współpracujący z Muzeum AK obiecał nakręcić film dokumentalny z jej udziałem.

**********

fot. Stanisław Dudek